Cesty a památky

Kolínsko » Vrbčany » hradiště

hradiště

Vrbčany, Archeologická naleziště, Hradiště a sídliště

Areál hradiště zaujímá nízký jazykovitý výběžek návrší nad soutokem Vrbčanského potoka a Výrovky, ale je bohužel silně poškozen těžební a zemědělskou činností trvající celá staletí. Nápadné terénní zlomy dnešních polností jsou tak posledními stopami původních fortifikací. Hradiště má tvar tvaru nepravidelného obdélníka a bylo patrně opevněno po celém obvodu. Jeho areál ale dosud nebyl archeologicky prozkoumán, proto nelze určit jeho přesné stáří.

V předhradí hradiště stojí samostatně opevněný kostel sv. Václava, který je dodnes obklopen okrouhlým valem o délce 184 metry a výšce až 1,6 metru, chránící plochu měřící v osách 56 x 60 metrů. Val byl prozkoumán během archeologického výzkumu kostela v roce 1935 Vojtěchem Budinským-Křičkou, který zjistil, že je pěchován z vrstev písku a tmavého jílu, přičemž nebyly nalezeny žádné pozůstatky po kamenné či dřevěné výstuži.

Fotogalerie

Vrbčany - pohled na hradiště s opevněným kostelem v předhradí (2016)Vrbčany - hradiště, valy kolem kostela na jihovýchodní straně (2020)Vrbčany - hradiště, valy kolem kostela na východní straně (2020)Vrbčany - hradiště, valy kolem kostela (2020)

Mapa

Poloha

Přístup na hradiště je z centra obce po schodech ke kostelu na ostrožnu a pak dále neznačenými cestami východním směrem

GPS: 50°3'2.878"N, 14°59'41.770"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK