Cesty a památky

Kolínsko » Vyšehořovice » socha sv. Jana Nepomuckého

socha sv. Jana Nepomuckého
*

Vyšehořovice, Sochy a sousoší

Barokní socha z červeného pískovce na podstavci z šedého pískovce, datováno 1777. V současnosti na podstavci stojí novodobý, nepříliš kvalitní výdusek sochy. Zrestaurovaný originál sochy je umístěn na obecním úřadu.

Socha s podstavcem stojí na kamenné základně o dvou stupních čtvercového půdorysu. Na něj navazuje sokl s ustupující horní částí a hranolový podstavec zakončený výraznou profilovanou římsou s výžlabkem. Na čelní straně podstavce je ryté obdélné zrcadlo s vykrojenými rohy s nápisem: S /IOANNES / NEP: / Anno / 1777. Na nízkém soklu s projmutými stranami a římsou stojí socha (výdusek) sv. Jana Nepomuckého v tradičním pojetí, s bohatě zřaseným kanovnickým rouchem. Světec stojí na levé noze, pravá je pokrčena. Krucifix, opřený o levé rameno, přidržuje oběma rukama. Pohled směřuje ke krucifixu. Kolem hlavy s biretem obíhá kovová svatozář s pěticí hvězd.

Prohlášení za památku

Socha byla 21. prosince 1987 zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 33329/2–4156.

Fotogalerie

Vyšehořovice - socha sv. Jana Nepomuckého, celek (2018)Vyšehořovice - socha sv. Jana Nepomuckého, detail sochy v čelním pohledu (2018)Vyšehořovice - socha sv. Jana Nepomuckého, detail (2018)Vyšehořovice - socha sv. Jana Nepomuckého, detail (2018)Vyšehořovice - socha sv. Jana Nepomuckého, nápis na soklu (2018)Vyšehořovice - socha sv. Jana Nepomuckého a kostelní věž (2018)

Mapa

Poloha

Socha stojí na návsi před tvrzí u vodní nádrže.

GPS: 50°7'5.552"N, 14°46'24.560"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK