Cesty a památky

Země poznané » Města Zolotovo kolca » PŘÍPRAVY NA CESTU

PŘÍPRAVY NA CESTU

Města Zolotovo kolca (červenec 2013, Rusko)

Nápad, že se letos vydáme do Ruska se zrodil při mé podzimní služební návštěvě města Jaroslavl. Byl jsem naprosto unesen krásou tohoto starého města a hrdostí obyvatel na jeho tisíciletou historii. Když jsme pak jeli na exkursi do nedalekého Rostova Velikého, byl jsem rozhodnutý. Tak tohle si chci prohlédnout podrobněji než při krátkých ochutnávkách dávkovaných při pracovní cestě. A natočit o tom reportáže, které ukážeme lidem u nás. Jaká neuvěřitelná nádhera v kulturním i stavitelském umění je tady k vidění. Města, která před tisíci let zakládala knížata rurikovské dynastie, a která nadále opečovávali carové, patriarchové, bojaré i prostí lidé této neobyčejné země. My u nás Rusko v podstatě neznáme. Neznáme pořádně historii Kyjevské Rusi, Moskevského knížectví nebo Ruského carství. Možná jen málo kdo ví, že slovo car znamená vlastně císař, tedy césar, jen málo kdo ví, jakou obrovskou říši vlastně dokázali ruští vládcové vybudovat a hájit. A tak by se dalo pokračovat. Je určitě velkou chybou spojovat Rusko pouze s událostmi u nás v roce 1968. Ano, tato země je plná rozporů, možná pro nás nepochopitelných událostí a přes všechnu informační dostupnost je stále obestřená jakýmsi tajemstvím. A možná to tajemství je ta pravá výzva, tak se pokusme poodhalit roušku, která ruskou tvář zakrývá. Neříkám, že Rusko pochopíme. Ne, to ne. To asi ani není možné. Rozhodně stojí za to se s ním seznámit. Potkat se s lidmi, pohovořit s nimi a třeba i popít. V každé zemi přeci žijí lidé, kteří jsou její nedílnou součástí. Lidé, kteří tvoří její dějiny. Lidé, které na tom konkrétním místě prožívají svůj život. Radost i smutek. Lidé, kteří tvoří dějiny.

Někdy v lednu vznikl pro tuto cestu čtyřčlenný tým, který není žádnou neznámou. Spolu jsme již byli v Laosu a Vietnamu, takže Roman, Honza, Tomáš a Eva. Přeci jen ten ženský element má svou důležitou roli i při takových cestách. Také jsme si ujasnili, že opravdu chceme jet do Ruska.

Celý zbytek zimy zabralo zjišťování praktických postupů, jak se dobrat k vízům a také jsme si ujasnili, že tentokrát pojedeme vlakem. Možná by letadlo vyšlo levněji (spíš ale stejně) především Evu, která je plně platící, ale jednou si prostě chceme užít tu pohodičku ve vlaku, jeden den na cestě, žádné buzerace na letišti, čekání v zónách, sundavání pásků a zouvání bot. Neustálé popocházení a posedávání. Nasedneme hezky v Kolíně a než se vyspíme, budeme v Moskvě. Dopřejeme si v pohodě ten jeden den povalování a nicnedělání na postýlce v uhánějícím vlaku. Dobrá alternativa.

28. 4. 2013 jsme koupili v dvouměsíčním předprodeji jízdenky a lůžka pro cestu do Moskvy.

13. 5. 2013 jsme koupili v dvouměsíčním předprodeji jízdenky a lůžka z Moskvy domů.

24. 5. 2013 jsme podali na konzulátu velvyslanectví Ruské federace žádosti o vízum.

4. 6. 2013 jsme si vyzvedli pasy s ruskými vízy a odnesli je hned na konzulát velvyslanectví Běloruska s žádostmi o běloruské tranzitní vízum.

11. 6. 2013 jsou hotová i tranzitní víza, takže naší cestě již nic nebrání.

28. 6. 2013 odjíždíme za poznáním Zlatého prstenu historických měst Ruska.

14. 7. 2014 se vracíme zpět do Kolína.

Během naší cesty jsme natočili celkem 11 reportáží pro vysílání pořadu Objektiv České televize.

Fotogalerie

Cesta do Ruska jedině vlakem!

následující článek: Náklady na cestu

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK