Cesty a památky

Kolínsko » Barchovice » dům čp. 11

dům čp. 11
*

Barchovice, Venkovské domy, Zděné stavby

Dům původně obsahoval zcela mimořádnou výzdobu dvou fasád od Bedřicha Pokorného z roku 1925. Po modernizaci domu v roce 2014 se bohužel dochoval pouze velký reliéf* na jižní stěně domu, který je nejkvalitnějším dílem celého souboru od Bedřicha Pokorného v okolí Zásmuk. Na reliéfu je proveden motiv orby, kde sedlák v kroji kráčí za pluhem, taženým párem koní, v pozadí je znázorněna krajina s oraným lánem pole a kopci na horizontu. Bohužel se nedochovala původní barevnost kombinující teplý pískový odstín s šedomodrou až šedozelenou barvou.

V roce 2014 bohužel zcela zanikla výzdoba štítového průčelí, kde byla nad okny světnice rámovaná výplň s bohatým listovým secesním dekorem, který byl završen maskaronem a mezi okny doplněn datací díla. Rostlinné prvky výzdoby, listy i kvítka po straných maskaronu byla nápadně podobná rostlinným prvkům z výzdoby na domě čp. 16 v Hatích. Mezi okny světnice pak byla plocha vyplněna stylizovanou rostlinou vyrůstající z kvštináče, propletenou iniciálami zadavatele díla "A K". Zanikly i obdélné vpadliny nad okny, vyplněné rostlinným dekorem větévek s plody, které rámovaly malé štítky s atributy selského stavu - srp s obilnými klasy.

Fotogalerie

Barchovice - dům čp. 11, jižní průčelí (2017)Barchovice - dům čp. 11, detail reliéfu (2017)Barchovice - dům čp. 11, celkový pohled po modernizaci (2017)

Zdroj informací

Berková J.: Úpravy fasád obytné zástavby 20. - 30. let 20. století na Kolínsku. Národní památkový ústav Praha 2007.

Berková J.: Sborník ze semináře Vesnická architektura 1. pol. 20. století, str. 19-23. Národní památkový ústav Praha. 2008.

Berková J.: Vesnické secesní fasády na Kouřimsku. Národní památkový ústav Praha 2010.

Mapa

Poloha

Dům čp. 11. stojí na křižovatce silnic uprostřed obce.

GPS: 49°56'35.029"N, 14°58'7.626"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK