Cesty a památky

Kolínsko » Barchovice

Barchovice

První zmínka o obci pochází z roku 1340, kdy byla v majetku vladyků Peška a Jana z Barchovic, připomínají se pak i v roce 1428 jako majetek Jana ze Solopysk a Kluků. Část vsi zřejmě náležel Sázavskému klášteru, neboť v roce 1519 vzpomíná Jan Zajímač z Kunštátu svého služebníka Petra Ćapka z Barchovic. Větší část vsi v roce 1565 patřila k zásmuckému panství, menší část ke kosteleckému panství a rozdělená zůstala ves v majetku těchto panství až do zrušení patrimoniální správy v roce 1848. Od roku 1850 jsou Barchovice samostatnou obcí.

Obcí protéká Barchovický potok, levostranný přítok Vavřineckého potoka (Výrovky). Na katastru obce se nachází Kamenný vrch, který je s výškou 456 m. n. m. nejvyšším bodem současného okresu Kolín.

Administrativní údaje

Barchovice jsou dnes samostatnou obcí, jejích součástí jsou obce Hryzely a Radlice se samotou Komorce. Katastrální výměra činí 17,74 km² a žije zde 224 stálých obyvatel (1. ledna 2017).

Odkaz

www.barchovice.cz

Mapa

Poloha

Barchovice leží na silnici číslo 334, 7 kilometrů jižně od Kouřimi (19 kilometrů jihozápadně od Kolína) v nadmořské výšce 329 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK