Cesty a památky

Kolínsko » Krymlov

Krymlov

První písemná zmínka o Krymlově (Kromenau) pochází z roku 1360, kdy je v zápisu královské komory uváděna jako součást černokosteleckého panství. V roce 1413 je zmiňována jako součást zboží Sázavského kláštera. Po husitských válkách se dostala do majetku pánů z Dubé, což dokládá zápis z roku 1445, v roce 1474 ji vlastnila Pražská univerzita (Karlova). V polovině 16. století připojili Krymlov ke svému černokosteleckému panství Smiřičtí a jeho součástí zůstal do roku 1788, kdy byl připojen ke Šternberskému zásmuckému panství, jehož součástí zůstal do zrušení patrimoniální správy v roce 1848.

V letech 1850-68 náležel Krymlov do okresu Černý Kostelec (Kostelec nad Černými lesy), 1868 - 1960 do okresu Český Brod, v letech 1960 - 2007 do okresu Kolín a po reorganizaci státní správy v roce 2007 připadlá do okesu Praha-východ.

Původ názvu

Název obce pochází od staroslovanského jména Krumen, což byl stařešina rodové osady. Obyvatelé této osady tedy byli nazýváni staročeským slovem Krumnuova nebo lid Krumnuov, objevuje se také označení Gromen nebo Kromenau. V průběhu 16. století se ustálil název Krymlov, který se používá dodnes.

Administrativní údaje

Krymlov je administrativní součástí obce Oleška, jeho vlastní katastrální území činí 2,36 km².

Odkaz

www.oleska.cz

Mapa

Poloha

Krymlov leží 6,5 kilometru jihovýchodně od Kostelce nad Černými lesy (21 kilometrů západně od Kolína) v nadmořské výšce 436 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK