Cesty a památky

Kolínsko » Kozojedy

Kozojedy
Kozojedy - znak obce

První písemná zmínka o obci je z roku 1352 a původně stávala v okolí kostela sv. Martina. Jelikož se v místě ztrácela voda, osídlení se přesunulo ke zdroji pitné vody (dnes studánka uprostřed obce, hloubka 3,5 metru, první písemná zmínka o studánce je z roku 1526) o 2 kilometry severněji. V roce 1451 král Ladislav Jagellonský prodal Kozojedy Zdeňkovi z Postupic, který je v roce 1453 postoupil Oldřichovi z Kramolina. Později Kozojedy připadly do lichtenštejnského černokosteleckého panství, jehož součástí byly až do zrušení patrimoniální správy v roce 1848.

V letech 1850-68 náležely Kozojedy do okresu Černý Kostelec (Kostelec nad Černými lesy), 1868 - 1960 do okresu Český Brod, vletech 1960 - 2007 do okresu Kolín a po reorganizaci státní správy v roce 2007 připadly do okesu Praha-východ.

Původ názvu

Původ názvu obce se odvozuje od toho, že zdejší obyvatelé rádi pojídali kozy. Mezi místními se ale vypráví i romantická pověst o jistém rytíři Kozojídkovi, který sloužil v družině pána na hradě Šember. Ten padl do oka hradní paní, jelikož ale odolal jejím svodům, paní svou přízeň věnovala jinému členovi družiny. Ten potom Kozojídka očernil, že chce paní unést, proto se rytíř rozhodl raději z hradu uprchnout, byl však dopaden v místech dnešního kostela a na  místě byl popraven. Vesnici pak pojmenovali na jeho památku.
Zdroj: http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/ko_hist_kozojedy20091124.html

Znak a vlajka obce

Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl dne 24. února 2011 usnesením č. 13 schválen znak a prapor obce. Znak tvoří červeno-modře polcený štít se zlatým kráčejícím kozlem nad položenou stříbrnou šavlí se zlatým jílcem, vlevo nahoře doplněný knížecí korunou. Vlajku tvoří tři svislé pruhy, modrý s knížecí korunou v horní části pruhu, žlutý a červený v poměru 2 : 1 : 1. 

Administrativní údaje

Kozojedy jsou samostatnou obcí, katastrální výměra činí 7,16 km² a žije zde 843 stálých obyvatel (1. ledna 2016).

Odkaz

www.obeckozojedy.cz

Mapa

Poloha

Kozojedy leží 3,5 kilometru západně od Kostelce nad Černými lesy (28 kilometrů západně od Kolína) v nadmořské výšce 368 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK