Cesty a památky

Kolínsko » Vyžlovka

Vyžlovka
Vyžlovka - znak obce

Nejstarší zmínka o obci Vyžlovka je z roku 1334, kdy byla součástí černokosteleckého panství. Vyžlovkou vedla stará obchodní cesta z Prahy do Kouřimi a vybíralo se zde clo, státní silnice byla vystavěna v roce 1840. Po roce 1850 spadala Vyžlovka do okresu Kostelec nad Černými lesy, po roce 1949 do okresu Český Brod a vletech 1960-2007 do okesu Kolín. po této poslední reorganizaci státní správy patří do okresu Praha-východ.

Název je pravděpodobně odvozen od toho, že zde byli chováni lovečtí psi „vyžlata“ pro vrchnost, další způsob vysvětlení je od spojení „vyšší lov“. Obě vysvětlení se váží k lovu, ke kterému bylo v okolních hlubokých lesích dostatek příležitostí.

Vyžlovka je dnes samostatnou obcí, jejíž katastrální výměra činí 3,77 km² a žije zde 623 stálých obyvatel (1. ledna 2014).

Odkaz

www.vyzlovka.cz

Mapa

Poloha

Vyžlovka leží na náhorní rovině, která je součástí pahoraktiny mezi Posázavím a Polabskou nížinou, 5 kilometrů západně od Kostelce nad Černými lesy (30 kilometrů západně od Kolína) v nadmořské výšce 433 metry.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK