Cesty a památky

Kolínsko » Vyžlovka

Vyžlovka
Vyžlovka - znak obce

Nejstarší zmínka o obci Vyžlovka je z roku 1334 jako součást černokosteleckého panství, ke kterému náležela až do zrušení patrimoniální správy v roce 1848. Vyžlovkou vedla stará obchodní cesta z Prahy do Kouřimi a vybíralo se zde clo, pozdější císařská silnice (dnes silnice I/2) byla dokončena v roce 1740.

V letech 1850-68 náležela Vyžlovka do okresu Černý Kostelec (Kostelec nad Černými lesy), 1868 - 1960 do okresu Český Brod, v letech 1960 - 2007 do okresu Kolín a po reorganizaci státní správy v roce 2007 připadla do okesu Praha-východ.

Původ názvu

Název je pravděpodobně odvozen od toho, že zde byli chováni lovečtí psi „vyžlata“ pro vrchnost, další způsob vysvětlení je od spojení „vyšší lov“. Obě vysvětlení se váží k lovu, ke kterému bylo v okolních hlubokých lesích dostatek příležitostí.

Administrativní údaje

Vyžlovka je dnes samostatnou obcí, jejíž katastrální výměra činí 3,77 km² a žije zde 680 stálých obyvatel (1. ledna 2019).

Odkaz

www.vyzlovka.cz

Mapa

Poloha

Vyžlovka leží na náhorní rovině, která je součástí pahoraktiny mezi Posázavím a Polabskou nížinou, 5 kilometrů západně od Kostelce nad Černými lesy (30 kilometrů západně od Kolína) v nadmořské výšce 433 metry.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK