Cesty a památky

Kolínsko » Masojedy

Masojedy

Nejstarší dochovaná zpráva o Masojedech pochází z roku 1342, kdy je vlastnil Hron z Masojed, jemuž král Jan Lucemburský propůjčil jako svému společníku práva a platy v Nové Vsi. Vesnici drželi páni z Masojed do roku 1360, kdy ji Jan z Masojed prodal Mindenskému biskupovi Dětřichovi z Portic jako nadační zboží pro nově založený klášter v Klášterní Skalici. Král Karel IV. potvrdil listinou ze dne 16. 6. 1360 klášteru obce Masojedy, Doubravčice a Dolánky jako zboží dědičné. Osud obce po vyvrácení kláštera v období hositských válek není znám, další zpráva pochází až z roku 1495, kdy se Masojedy vzpomínají jako součást panství pánů Landštejna na Tuchorazi. Ještě v roce 1542 si nechává Vilém Sviták z Landštejna zapisovat do desk zemských Masojedy jako součást svého tuchorazského panství. V roce 1579 se Masojedy spolu s Tuchorazí dostávají do majetku Jaroslava Smiřického ze Smiřic a jsou až do zrušení patrimoniální správy v roce 1848 připojeny k černokosteleckému panství. V roce 1850 obec připadla pod obecní úřad v Doubravčicích, pod který patřila až do roku 1990.

Název obce lze vyložit podle toho, že její obyvatelé rádi „jedli maso“ (viz též nedaleké Kozojedy) a v průběhu staletí se užívaly názvy Masogied, Masogedy, Masojet, Masogedi, ale i Masoujedy.

Masojedy jsou od roku 1990 samostatnou obcí a s katastrální rozlohou 1,8 km² a 81 obyvateli (1. ledna 2008) jsou nejmenší obcí Kolínska.

Mapa

Poloha

Masojedy leží 8 kilometrů jihozápadně od Českého Brodu (30,5 kilometru západně od Kolína) v nadmořské výšce 354 metry.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK