Cesty a památky

Kolínsko » Klášterní Skalice

Klášterní Skalice
Znak obce

droj: http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/klasterni-skalice-je-karlovskym-mistem-20170321.htmlPrvní písemná zmínka o obci pochází z roku 1345, kdy byla v majetku Adolfa ze Skalice, v roce 1350 se vzpomíná jako majetek Jana Levla. Na významu nabyla obec po založení kláštera v roce 1357. Od roku 1990 je Klášterní Skalice samostatnou obci a pracuje zde obnovený obecní úřad.

Klášterní Skalice je součástí projektu tzv. Karlovských míst, realizovaných spolkem Otec vlasti Karel IV. a zastávkou č. 5 projektu Tajuplná místa Podlipanska, které organizuje MAS Podlipansko, o.p.s. Pro zájemce o putování po místech opředených tajemstvím a pověstmi je vydán kapesní průvodce, který zdarma získáte na informačních místech Podlipanska, informační tabule jsme doplnili fotografiemi z našeho archivu.

Osobnosti

Petr Parléř (* 1322 Kolín nad Rýnem - † 13. 7. 1399 Praha) - geniální projektant, architekt, sochař a řezbář, v roce 1357 začal pracovat na stavbě katedrály v Klášterní Skalici.

Ota Kraus (* 7. 9. 1909 Klášterní Skalice - † 10. 7. 2001 Praha) - novinář, zapojený za 2. světové války do odboje, v roce 1940 zatčen a vězněn v Praze, Terezíně, Dachau, Auschwitz-Birkenau a dalších koncentračních táborech, po válce pracoval jako redaktor, je autorem knih a článků s tématem holocaustu, otec spisovatele Ivana Krause a herce Jana Krause.

Josef Jirák (* 30. 11. 1920 Klášterní Skalice - † 18. 2. 1994 Kolín) - původně automechanik, který soukromě studoval malbu u Milana Otáhala a absolvoval konzervatoř výtvarné výchovy v Praze. Proslul jako malíř Týnecka, Sedlčanska a Vlašimska, účastnil se řady výstav doma i v zahraničí.

Zdeněk Krybus (* 21. 8. 1923 Kojetín - † 3. 1. 2007 Klášterní Skalice) - sochař a výtvarný pedagog, docent na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Karlovy univerzity v Praze, od roku 1976 se věnoval pouze sochařství, tvořil ze sádry, bronzu a kamene.

Původ názvu

Původně se obec jmenovala Skalice, později Skalice Klášterská a nakonec Klášterní Skalice. Původ názvu vychází od skal, které zde vystupují okolo břehů Kouřimky, přídomek Klášterní získala až po založení cisterciáckého kláštera. 

Znak a vlajka obce

Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl dne 21. září 2005 usnesením č. 60 schválen znak a prapor obce. Znak tvoří modrtý štít, ve kterém je stříbrná, zlatě zdobená mitra s vlajícími fimbriemi, pod ní je zlatá lilie, z které do stran vyrůstají zlaté odvrácené a odkloněné berly se stříbrnými, do stran vlajícími páskami. Vlajku tvoří modrý list, uprostřed kterého je bílá, žlutě zdobená mitra s vodorovně položenými bílými fimbriemi, pod mitrou je žlutá lilie, z které vyrůstají do stran odvrácené a odkloněné žluté berly s bílými stuhami.

Administrativní údaje

Klášterní Skalice je dnes samostatnou obcí, jejích součástí jedvůr Zárybník. Katastrální výměra činí 3,33 km² a žije zde 145 stálých obyvatel (1. ledna 2016).

Fotogalerie

Klášterní Skalice - mapa dokumentovaných památekTajuplná místa Podlipanska (2008)

Odkaz

www.klasterniskalice.cz

Související cestopisy / reportáže

Mapa

Poloha

Klášterní Skalice leží 16 kilometrů západně od Kolína v nadmořské výšce 226 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK