Cesty a památky

Kolínsko » Hošť (zaniklá ves)

Hošť (zaniklá ves)
Současná podoba samoty Hošť (2010)

Vesnice s dvorem je poprvé připomínána v roce 1394 jako majeteku Bohuňka Hájka z Hoště (příslušník rozvětveného rodu Hájků z Chrástu a Tismic), v jehož majetku zůstalado roku 1415. Dalším majitelem byl Metoděj Trčka z Kralovic a po něm od roku 1436 Strachota z Kralovic na Hošticích. Od roku 1461 patřila Hošť Zdeňkovi Kostkovi z Postupic a od roku 1498 Michalovi Slavatovi z Chlumu, který ji natrvalo připojil k černokosteleckému panství. V roce 1609 vesnice vyhořela a postupně zanikla, naposledy se připomíná v roce 1652. Zůstal z ní pouze dvůr, který byl v rámci pozemskové reformy odebrán v roce 1925 Lichtenštejnům a přidělen statkáři Pecháčkovi.

Dnes se jedná o osadu, tvořenou skupinou několika obytných domů a hospodářských budov bývalého panského dvora.

Původ názvu

Název obce vznikl přidáním přivlastňovací přípony k osobnímu jménu Host (Hošek) a znamenalo tedy Hostův nebo Hoškův dvůr. V průběhu staletí se název vyskytoval ve tvarech Hostecz (1394), Hostcz (1400), Hosscz (1415), Hosst (1436) a od roku 1865 Hošť.

Administrativní údaje

Samota Hošť je administrativní i katastrální součástí města Kostelec nad Černými lesy.

Odkaz

www.kostelecncl.cz

Mapa

Poloha

Osada Hošť leží 2 kilometry severozápadně od Kostelce nad Černými lesy (25 kilometrů západně od Kolína) v nadmořské výšce 356 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK