Cesty a památky

Kolínsko » Svatbín

Svatbín

Vesnice založená až ve 14. století, se v písemných pramenech poprvé připomíná v roce 1359. V 17. století byla téměř zničena, ale postupně došlo k její obnově. Od samého počátku byla součástí černokosteleckého panství. Do roku 1923 se obec nazývala Svrabov. Do roku 1985 stávala u Svatbína socha sv. Donáta, přenesená do muzea lidových staveb v Kouřimi.

Na území Kolínska se jedná o vzácnou ukázku obce, která ve středověku nevyrostla přirozeným způsobem, ale byla uměle vysazena v podhradí někdejšího královského hradu. Tuto skutečnost dokazuje pravidelně vyměřená náves kruhového tvaru, která je typickým znakem lokačních vsí vrcholného středověku. Na návsi se dochovalo několik domů z 19. století, dokládající původní ráz zdejší venkovské zástavby. V roce 1996 bylo v obci vyhlášeno ochranné památkové pásmo.

Svatbín je dnes katastrální součástí města Kostelec nad Černými lesy. Po reorganizaci uspořádání okresů v roce 2007 připadl Svatbín do okresu Praha-východ (v letech 1868 - 1960 okres Český Brod, 1960 - 2007 okres Kolín).

Mapa

Poloha

Svatbín leží 1,5 kilometru jihovýchodně od Kostelce nad Černými lesy (23,5 kilometru západně od Kolína) v nadmořské výšce 387 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK