Cesty a památky

Kolínsko » Bečváry » Bečvárecký jilm vaz

Bečvárecký jilm vaz
*

Bečváry, Příroda, Památné stromy

Památný strom jilm vaz (Ulmus laevis Pallas) zasazený kolem roku 1810, vysoký 21 metrů s obvodem kmene 319 cm, koruna je vysoká 18 metrů a široká 14 metrů (měření v roce 2009). Kmen přechází v široké náběhy a dělí se na tři kosterní větve. Koruna je zdravá, s běžným množstvím suchých větví, s místy olámanými i silnějšími větvemi v důsledku silného větru. Celkový zdravotní stav stromu je velmi dobrý.

Důvodem vyhlášení ochrany je jeho výjimečný vzrůst a jedinečnost druhu na neobvyklém místě.

Jilm vaz (Ulmus laevis) NT je listnatý strom, dorůstající výšky až 35 metrů a dožívá se věku až 400 let. Roste především v lužních lesích, hlavně v nivách větších toků, mladí jedinci jsou schopni růst i v silném stínu. Je vázán na hluboké živné půdy obohacené dusíkem, snese i zasolené půdy. Přestože se jedná o dřevinu lužních lesů snášející vysokou hladinu spodní vody, snese i lokality kde spodní voda poklesává a půda vysychá. Kvete v březnu a v dubnu, později než naše ostatní jilmy. Dřevo se pro svoji specifickou kresbu používalo k výrobě nábytkářských dýh.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena rozhodnutím Městského úřadu Kolín s účinností od 26. června 2010, v Ústředním seznamu ochrany přírody je strom evidován pod kódem 105841.

Fotogalerie

Bečváry - Bečvárecký jilm vaz na podzim (2017)Bečváry - Bečvárecký jilm vaz (2017)Bečváry - Bečvárecký jilm vaz, detail kmenu (2017)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botany.cz

Mapa

Poloha

Strom stojí u garáží za budovou bývalého kina u silnice Praha – Kutná Hora.

GPS: 49°57'26.410"N, 15°4'34.516"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK