Cesty a památky

Kolínsko » Chotouň » kostel sv. Petra a Pavla (zaniklý)

kostel sv. Petra a Pavla (zaniklý)

Chotouň, Kostely, synagogy a modlitebny, Kostely gotické

Středověký farní (od 15. století pouze filiální) kostel sv. Petra a Pavla se v písemných pramenech poprvé připomíná v roce 1354. V rozmezí let 1706 –1721 proběhla v několika etapách významná barokní přestavba, kterou řídil zednický mistr Jan Jelínek. V roce 1816 byl kostel pro špatný technický stav uzavřen a částečně demolován. Na konci 19. století ještě stála z kostela sv. Petra a Pavla věž, která však byla zbořena v roce 1900. V roce 1902 byl na místě kostela postaven pomník z červeného pískovce, který označuje místo zbořené stavby.

Ve věži původně visela sestava tří barokních zvonů, zhotovených v roce 1644 zřejmě za přispění hejtmana poděbradského panství Liboria Lammerse v dílně Mikuláše Lówa na Malé Straně v Praze. Zvony byly po zboření věže v rove 1900 přeneseny do kostela sv. Prokopa, který převzal jeho úlohu filiálního kostela, dodnes se však dochoval pouze jeden. Z vybavení kostela se ještě dochoval cenný obraz sv. Petra a Pavla***, rovněž původně přenesený do kostela sv. Prokopa v centru obce, v současnosti je uložen v depozitáři Arcibiskupství pražského.

Fotogalerie

Pomník označující místo zbořeného kostela (2008)

Mapa

Poloha

Kostel sv. Petra a Pavla stával uprostřed návse v severovýchodní části vesnice, dodnes se kromě mírného a zatravněného pahorku nedochovaly žádné pozůstatky stavební ani terénní.

GPS: 50°4'2.220"N, 14°57'29.130"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK