Cesty a památky

Kolínsko » Diblíkov » zámek

zámek

Diblíkov, Zámky, Zámky dochované

Zámek postavil v areálu starého dvora Karel Milner z Milhauzenu v roce 1905 a v roce 1911 Diblíkov prodal Bedřichu Lonskému. Rodině Lonských pak zámek spolu s dvorem patřil až do konfiskace majetku v roce 1948 a opět od roku 1989, kdy jim byl vrácen v restituci. V letech 2001–02 byly opraveny fasády zámku.

V přízemí zámku se nacházela kuchyň s kachlovými kamny (střepy byly nalezeny při čištění ledárny), spojená s kanceláří, která navazovala na jídelnu. Z jídelny byly průchozí dveře do salonu, dále do loveckého pokoje, na který navazovaly dva dětské pokoje a ložnice. Přes chodbu, která měla půdorys písmene L, se přešlo do tzv. žlutého pokoje, který byl určen pro hosty. Ve vedlejší místnosti se nacházely šatní skříně, další místností byl pokoj pro služebnictvo, koupelna a velká spíž. Po schodišti bylo možno sestoupit vnitřkem zámku do sklepů, které byly podle stavebních plánů určeny pro hospodářské účely – ovoce, zeleninu, brambory, mléko, a jako ledárny (v době jeho vzniku neexistovaly lednice). Z přízemí se po schodišti, které pokrýval červený koberec, vystoupalo do patra, kde se nacházely čtyři pokoje a kuchyň. Nad celým tímto patrem je půda se zajímavou vazbou trámů a lunetovými okny. Z původních interiérů se bohužel téměř nic nezachovalo.

Jižně od zámku se nacházel park o výměře asi 1 ha, který v průběhu minulých let zcela zarostl a nezachovalo se původní jezírko s vodotryskem, pískové cesty, balustráda ani skleník. Ze dvou altánů zůstal pouze jeden, který je situován u vstupní brány. V roce 2004 proběhla částečná rekonstrukce parku, přizpůsobená současnému obytnému využití areálu.

Zámek dnes slouží k soukromým obytným účelům.

Fotogalerie

Zámek v Diblíkově od východu (2006)Diblíkov, detail rizalitu (2006)

Mapa

Poloha

Zámek stojí nad cestou v areálu dvora Diblíkov, jižně od Molitorova.

GPS: 49°59'36.570"N, 14°57'37.160"E

Přístupnost

Nepřístupné

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK