Cesty a památky

Kolínsko » Diblíkov

Diblíkov

První písemná zmínka o dvoře Diblíkov je z roku 1424, kdy ho vlastnil kouřimský měšťan Václav Diblík z Votína, který mimo jiné věnoval kostelu sv. Štěpána renesanční adventní kancionál. V roce 1562 se Diblíkov dostal do majetku města koupí Sedleckého a Skalického kláštera a patřil mu až do bitvy na Bílé hoře (1620), kdy byl městu majetek zkonfiskován.  V roce 1623 se jako konfiskát dostal do majetku knížete Karla z Lichtenštejna a do zrušení patrimoniální správy byl součástí panství Kostelec nad Černými lesy. Dvůr patřil Lichtenštejnům až do roku 1902,  kdy ho koupil Karel Milner z Milhauzenu, který zahájil jeho velkolepou přestavbu. V roce 1911 koupil Diblíkov Bedřich Lonský, který zřídil v lese Ostrák oboru, kam byli dovezeni z Korsiky mufloni a daňci. Ti byli v roce 1945 postříleni na maso vojáky Rudé armády a poté, co byl v roce 1948 majetek rodině Lonských zabaven a přeměněn na JZD, vznikla v oboře bažantnice pro intenzivní chov bažantů, která zde byla až do roku 1993. Zdevastovaný a nevhodným hospodařením zcela vyčerpaný majetek byl v rámci restitucí vrácen v roce 1993 potomkům původních vlastníků, kteří se pustili do náročné obnovy a rehabilitace rodinného majetku.

Původ názvu

Z jazykového hlediska vychází slovo Diblík z Ďáblík – Ďábel (s ohledem na nedalekou Čertovu brázdu ?), název se traduje od Diblíků z Votína, kteří zdejší dvůr vlastnili ve středověku.

Administrativní údaje

Diblíkov je dnes katastrální součástí města Kouřim.

Odkaz

www.mestokourim.cz

Mapa

Poloha

Diblíkov leží 1,5 kilometru jihozápadně od centra Kouřimi (17,5 kilometru západně od Kolína) v nadmořské výšce 267 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK