Cesty a památky

Kolínsko » Molitorov

Molitorov
Erb Molitorů z Mühlfeldu

Nejstarší písemný doklad o dnešní vsi pod názvem Kněžedvory pochází z roku 1492, na listině ze dne 27. března 1634 je však doložen pouze dvůr zvaný Nový Paškovský v majetku Anny Svatkovské z Kestřan, matky hejtmana černokosteleckého panství. Po její smrti v roce 1648 zdědil dvůr její syn Přech Svatkovský z Dobrhoště, který ale v této době již nezastával funkci hejtmana. Ten dvůr ještě téhož roku prodal Kryštofovi z Vildemanu, od něhož ho 21. října 1650 koupil Řehoř Molitor z Mühlfeldu, registrátor komorního soudu. V té době také začala kolem dvora vznikat dnešní ves. V roce 1789 koupil ves s dvorem od kouřimského měšťana Karla Perwolfa hejtman Kouřimského kraje hrabě František Karel Cavriani a v roce 1838 ho od města Kouřim koupil podnikatel Rafael Veselý. Od roku 1848 je Molirov trvalou součástí Kouřimi.

Přičiněním rodiny Veselých prožíval Molitorov až do poloviny 20. století období velkého hospodářského rozkvětu. V obci založili plantáže jahod, rybízu a malin, sady s 10 000 ovocnými stromy (33 ha) a ovocné školky (60 ha), které produkovaly 200 000 sazenic za rok. V roce 1907 pak cihelnu na pálené tašky a v roce 1913 továrnu na zpracování ovoce, která vyráběla vyhlášené marmelády, povidla, kandované ovoce, ovocné šťávy a kompoty. V roce 1923 pak otevřeli zahradnictví s poradentstvím zahradní architektury (zakládání a úprava parků, sadů, hřišť, hřbitovů, zahrad a zahrádek).

Osobnosti

Jaroslav Veselý (* 5. 6. 1876 Molitorov - † 6. 10. 1948 Praha) - průkopník a zvelebitel českého ovocnářství, milovník hudby, literatury a výtvarného umění, předseda Československé ovocnické jednoty, Svazu československých školkařů a Svazu potravinářského průmyslu.

Původ názvu

Dnešní název obce se ustálil v 18. století a odvozuje se od Molitora z Mühlfeldu, který zdejší dvůr vlastnil v 17. století.

Administrativní údaje

Molitorov je dnes katastrální součástí města Kouřim.

Odkaz

www.mestokourim.cz

Související cestopisy / reportáže

Mapa

Poloha

Molitorov leží 1,5 kilometru západně od centra Kouřimi (17,5 kilometru západně od Kolína) v nadmořské výšce 276 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK