Cesty a památky

Kolínsko » Hlízov » Lípy u Panny Marie

Lípy u Panny Marie

Hlízov, Příroda, Památné stromy

Skupina dvou památných Lip u Panny Marie byla vysazena kolem roku 1850 v souvislosti se zřízením božích muk. Strom rostoucí vpravo od božích muk je vysoký 12 metrů, obvod kmene má 250 cm, koruna je vysoká 16 metrů a široká 16 metrů (měření v roce 2012). Strom rostoucí vlevo od božích muk je vysoký 16 metrů, obvod kmene má 309 cm, koruna je vysoká 16 metrů a široká 16 metrů (měření v roce 2012). Zdravotní stav obou stromů je dobrý, stromy kvetou a plodí.

Důvodem vyhlášení ochrany je to, že se jedná o stromy výjimečné svým vzrůstem, které tvoří významnou estetickou krajinnou dominantu a jsou součástí kulturní památky - božích muk.

Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos Scop.) LC roste přirozeně v západní, jižní a střední Evropě, výjimečně i v jižním Švédsku, na Kavkaze a Malé Asii. Patří k dlouhověkým stromům a na šem území se dožívají až 1000 let stáří. Velmi se podobá lípě malolisté (srdčité) se kterou se často kříží, kříženec se pak nazývá lípa obecná. Čisté jedince lze rozeznat podle barvy chmýří v úhlech žilek – u lípy velkolisté jsou bělavé. Pokud jde o její užití, platí v podstatě totéž, co u lípy malolisté. Lípy patří k typickým středoevropským dřevinám, které jsou i jako dřevina užitková stále ještě žádány. Lipové dřevo je velmi světlé a měkké. Hodí se proto zejména pro práce řezbářské nebo modelářské. Lipové lýko je vysloveně houževnaté a pevné a před zavedením umělých hmot bylo s oblibou používáno jako pletivo. Kvetoucí lípy jsou jako pastva včel velmi cenné - med z lipových květů je velice žádaný. Lipový květ patří také k nejznámějším domácím léčebným prostředkům. Čaj z lipového květu se užívá jako prostředek proti nachlazení.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením Městského úřadu Kutná Hora ze dne 2. ledna 2006, v Ústředním seznamu je skupina stromů evidována pod kódem 104666/1, 2.

Fotogalerie

Hlízov - Lípy u Panny Marie (2017)Hlízov - památné Lípy u Panny Marie (2017)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz

Mapa

Poloha

Památné lípy rostou jihovýchodně od vsi u hřbitova.

GPS: 49°58'42.824"N, 15°17'58.476"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK