Cesty a památky

Kolínsko » Hořany (u Červených Peček) » socha sv. Vojtěcha

socha sv. Vojtěcha
*

Hořany (u Červených Peček), Sochy a sousoší

Barokní pískovcová socha z počátku 18. století od Františka Bauguta, autora soch před jezuitskou kolejí v Kutné Hoře. Vznikla na náklad kutnohorského měšťana Bernarda Ignáce Dačického k uctění památky jeho otce. Kolem roku 1940 byla socha poničena selským povozem a její zbytky pak zarůstaly v okolí trávou až do roku 1998. Opravena a doplněnba byla restaurátory Miloslavem Smrkovským a Martou Nadějovou a na dnešním místě byla slavnostně vysvěcena 28. srpna 1999.

Socha je umístěna na vysokém, náročněji provedeném podstavci s s čtvercovým soklem a figurálními reliéfy ze života sv. Vojtěcha ze všech čtyř stran. Světec stojí na oblaku, oblečený je do pláště, vpředu sepnutém na prsou, na hlavě má mitru (hlava i mitra jsou novodobým doplňkem). Jelikož soše chybí ruce, postoj i gesta jsou špatně čitelné, každopádně dílo cekjově působí uzavřeným dojmem.

Prohlášení za památku

Socha sv. Vojtěcha je zapsáno do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 36397/2-3497.

Fotogalerie

Hořany (u Červených Peček) - socha sv. Vojtěcha, celek (2017)Hořany (u Červených Peček) - socha sv. Vojtěcha, čelní pohled (2017)Hořany (u Červených Peček) - socha sv. Vojtěcha, detail (2017)

Zdroj informací

Pešta Jan, Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri. 2003.

Mapa

Poloha

Socha původně stávala u dnes již zaniklé cesty nad obcí Grunta, v místech, kde se říká „Na Skále“ nebo „U Tří borovic“, od roku 1999 je umístěna na východním okraji Hořan u křižovatky silnice Kolín – Kutná Hora a Hořany – Miskovice.

GPS: 49°58'17.990"N, 15°14'18.440"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK