Cesty a památky

Kolínsko » Horní Kruty » kaplička sv. Gotharda

kaplička sv. Gotharda
*

Horní Kruty, Kaple a kapličky

Barokní výklenková kaplička na trojbokém půdorysu, která byla vybudována nákladem hornokrutského faráře Josefa Löbela v návaznosti na dokončení přestavby zdejšího kostela v roce 1743. V roce 2021 provedl opravu kapličky akademický sochař Jarmil Plachý, cena se vyšplhala na 317 000 Kč, slavnostní vysvěcení proběhlo na svátek sv. Gotharda 7. května 2022. 

Základ zděné stavby stavby tvoří nízký sokl, nad kterým se zvedají tři stěny se zkosenými nárožími. Nároží člení štíhlé lizény, jejichž horní i dolní konce jsou zdobeny konkávním vykrojením. Všechny tři stěny jsou prolomeny půlkruhově zaklenutými nikami s kamenným schodem, vyčnívajícím z půdorysu, nad kterými je oválné štukové zrcadlo. Kapličku ukončuje obíhající, bohatě profilovaná římsa, konvexně vzdutá na každé stěně, doplněná na rovné části po každé straně niky dvěma lambrekýny s motivem malé čabraky. Niky i zrcadla nad nimi byly původně ozdobeny barokní malbou. Nad římsou se zdvíhá hladká cementová střecha ve tvaru přilbice, v jejímž středu je do nízkého pískovcového podstavce vzazen kovový pozlacený kříž.

Prohlášení za památku

Kaplička sv. Gotharda byla zapsána  31. prosince 1965 do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 22468/2–723.

Fotogalerie

Horní Kruty - kaplička sv. Gotharda, celkový pohled od jihu (2022)Horní Kruty - kaplička sv. Gotharda, celkový pohled od východu (2022)Horní Kruty - kaplička sv. Gotharda, celkový pohled od západu (2022)Horní Kruty - kaplička sv. Gotharda, pohled od jihozápadu (2022)Horní Kruty - kaplička sv. Gotharda, pohled od východu (2022)Horní Kruty - kaplička sv. Gotharda před opravou (2019)Horní Kruty - kaplička sv. Gotharda před opravou (2019)Horní Kruty - kaplička sv. Gotharda před opravou (2007)

Zdroj informací

Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 1. Praha. Vydalo nakladatelství ČSAV Academia 1977.

Mapa

Poloha

Kaplička stojí na soukromém pozemku domu čp. 45 (rodiny Šulcových) v severní části vsi u hlavní silnice do Kouřimi.

GPS: 49°55'23.690"N, 14°57'33.590"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK