Cesty a památky

Kolínsko » Horní Kruty » kaplička sv. Gotharda

kaplička sv. Gotharda
*

Horní Kruty, Kaple a kapličky

Barokní výklenková kaplička na trojbokém půdorysu, která byla vybudována nákladem hornokrutského faráře Josefa Löbela v návaznosti na dokončení přestavby zdejšího kostela v roce 1743.

Základ zděné stavby stavby tvoří nízký sokl, nad kterým se zvedají tři stěny se zkosenými nárožími. Nároží člení štíhlé lizény, jejichž horní i dolní konce jsou zdobeny konkávním vykrojením. Všechny tři stěny jsou prolomeny půlkruhově zaklenutými nikami s kamenným schodem, vyčnívajícím z půdorysu, nad kterými je oválné štukové zrcadlo. Kapličku ukončuje obíhající, bohatě profilovaná římsa, konvexně vzdutá na každé stěně, doplněná na rovné části po každé straně niky dvěma lambrekýny s motivem malé čabraky. Niky i zrcadla nad nimi byly původně ozdobeny barokní malbou. Nad římsou se zdvíhá hladká cementová střecha ve tvaru přilbice, v jejímž středu byl původně vsazen do nízkého pískovcového podstavce kovový kříž.

Prohlášení za památku

Kaplička sv. Gotharda byla zapsána  31. prosince 1965 do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 22468/2–723.

Fotogalerie

Horní Kruty - kaplička sv. Gotharda (2017)Horní Kruty - kaplička sv. Gotharda (2007)

Zdroj informací

Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 1. Praha. Vydalo nakladatelství ČSAV Academia 1977.

Mapa

Poloha

Kaplička stojí na soukromém pozemku domu čp. 45 (rodiny Šulcových) v severní části vsi u hlavní silnice do Kouřimi.

GPS: 49°55'23.690"N, 14°57'33.590"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK