Cesty a památky

Kolínsko » Hradešín » křížek Na Kloboučku

křížek Na Kloboučku

Hradešín, Kříže, křížky a boží muka, Křížky

Litinový křížek na pískovcovém soklu, postavený místním děkanem Augustýnem Ulrychem v roce 1913 na místě staršího dubového kříže z 19. století. Autor díla je uveden na soklu: Hloušek Říčany. Kříž byl poničen v roce 1923 a 1992, v roce 2005 byl restaurován Alanem Vinšem z Hradešína.

Pískovcový podstavec je dvakrát uskočený, po stranách je zdoben dvěma volutami a segmentovou profilovanou římsou ve vrcholu. Průčelí je v dolní části ozdobeno volutovou stuhou s letopočtem 1913, v horní části je na odsazené ploše s akcentovanými rohy do kamene tesaný nápis: „Pane Ježíši Kriste, požehnej nás a úrodu naší. A.U. děkan“. Výzdoba podstavce nese známky secesní plastiky a původně byl určen jako náhrobek. Nad oblou římsou podstavce je osazen litinový jetelový kříž se zlatým korpusem Krista a třemi zlatými květy v koncích ramen.

Fotogalerie

Hradešín - křížek Na Kloboučku (2009)

Zdroj informací

Psota J. ml., Kyselová P., Bednář M., Jindřich J.: Drobné památky v Úvalech a okolí, str. 79-80. Klub přátel historie a přírody Úval a okolí 2009.

Mapa

Poloha

Křížek stojí za vsí u rozcestí silnic Přišimasy – Doubek / Škvorec – Masojedy, v poloze „Na Kloboučku“ v nadmořské výšce 375 metrů.

GPS: 50°2'14.134"N, 14°45'34.999"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK