Cesty a památky

Kolínsko » Hradové Střimelice » Dub v Hradových Střimelicích

Dub v Hradových Střimelicích

Hradové Střimelice, Příroda, Památné stromy

Památný strom Dub v Hradových Střímelicích o výšce 19 metrů a s obvodem kmene 419 cm (měřeno v roce 2010). Dub byl vysazen kolem roku 1710 a jeho zdravotní stav je po provedeném ošetření velmi dobrý.

Důvodem jeho ochrany je jeho stáří a že v době vyhlášení ochrany tvořil pohledově významnou krajinnou dominantu (dnes se ztrácí v náletovém lese).

Dub letní nebo také křemelák (Quercus robur L.) LC se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Okresním úřadem Kolín dne 24. června 1987, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104042.

Fotogalerie

Hradové Střímelice - Dub v Hradových Střímelicích, celek (2019)Hradové Střímelice - Dub v Hradových Střímelicích, detail kmenek (2019)Hradové Střímelice - Dub v Hradových Střímelicích, pohled do koruny (2019)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botanika - teorie a praxe

Mapa

Poloha

Dub roste na pokraji lesa za domem čp. 30 v nadmořské výšce 380 metrů nedaleko zbytků hradu.

GPS: 49°54'15.922"N, 14°49'7.762"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK