Cesty a památky

Kolínsko » Hradové Střimelice » Vrba v Hradových Střimelicích

Vrba v Hradových Střimelicích

Hradové Střimelice, Příroda, Památné stromy

Památný strom Vrba v Hradových Střimelicích je vysoká 29 metrů, obvod kmene činí 510 cm, koruna měří 26 na výšku a 55 metrů na šířku (měřeno v roce 2010). Lípa byla vysazena kolem roku 1880. Zdravotní stav stromu je špatný, strom je silně poškozený.

Důvodem její ochrany je její významný vzrůst.

Vrba křehká (Salix euxina, dříve Salix fragilis) LC je strom obvykle dorůstající výšky 20 metrů (z tohoto důvodu je výjimečný vzrůst této vrby důvodem ochrany), s krátkým kmenem a řídkou, rozložitou korunou. Roční větvičky jsou velmi lámavé a odtud má strom svůj název. Jehnědy jsou válcovité, 15 - 50 mm dlouhé, plodem je tobolka. Roste až do výšky kolem 1000 metrů ve střední, severovýchodní a východní Evropě, na západ je rozšířena do Francie a jižně do severní části Balkánského poloostrova. Druhotně byla vysazena na Kavkaze, Turecku a Kanárských ostrovech. Roste na propustných a vlhkých půdách, snáší krátkodobé záplavy, je mrazuvzdorná a nesnáší ani částečné zastínění.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Okresním úřadem Kolín dne 24 června 1987, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104041.

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botany.cz

Mapa

Poloha

Vrba roste na pravém břehu řeky Sázavy u silničky do Chocerad u chatové osady Kloučka.

GPS: 49°53'14.980"N, 14°49'57.413"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK