Cesty a památky

Kolínsko » Hřiby » Hrušeň u Hřib

Hrušeň u Hřib
*

Hřiby, Příroda, Památné stromy

Památný strom Hrušeň u Hřib byl vysazený kolem roku 1810, vysoká je 10 metrů, obvod kmene činí 370 cm, koruna měří 13 metrů na výšku a 9 metrů ma šířku (měření v roce 2017). Strom má dutý, rozpadlý kmen, jedna větev je vylomená až k zemi. Ačkoliv se jedná o veterána, strom je velmi životaschopný, konce větví ale zasychají a prospěla by mu redukce koruny. V roce 2013 měla hrušeň velmi dobré plody, její zdravotní stav je dobrý.

Důvodem ochrany vzrůst a stáří stromu a jeho historický význam jako připomínka ovocnářství na Českobrodsku na počátku 19. století.

Hrušeň obecná (Pyrus communis) LC je opadavý listnatý strom z čeledi růžovitých, významný především ovocnářsky kvůli plodům zvaným hrušky, ceněné je však i dřevo. Mezi ovocnými stromy, které se běžně vysokého věku nedožívají, patří hrušeň obecná k dlouhověkým. Je stromem mírného pásu, nejvhodnější jsou oblasti s nadmořskou výškou 200–300 m n. m., průměrnou roční teplotou 8–9 °C a průměrnými srážkami 500–600 mm. V minulosti se věřilo, že na hrušeň může člověk převést svoji nemoc, oficiálně není považovaná za léčivou rostlinu, ale vařené hrušky jsou vhodným pokrmem při srdečních a oběhových chorobách, vysokém tlaku, nemocích močového měchýře a pro posílení žaludku. Dřevo hrušně se vyznačuje tzv. roztroušeně pórovitou stavbou, je tvrdé (v rámci ovocných stromů patří hrušňové dřevo k nejtvrdším) a houževnaté, pevné, nebortí se, hodí se k soustružení, dřevořezbám, na výrobu hudebních nástrojů a v minulosti se používalo k výrobě dřevěných závitů (svěráky, lisy).

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Okresním národním výborem Kolín ze dne 1. července 1987, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104040.

Fotogalerie

Hřiby - hrušeň u Hřib (2010)Hřiby - hrušeň u Hřib (7. 9. 2013)Hřiby - hrušeň u Hřib, kmen stromu (2010)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz.

TOULAVÁ KAMERA / CESTOPISY / VIDEA

Mapa

Poloha

Hrušeň roste severozápadně od vsi u silnice na Bylany.

GPS: 50°2'22.556"N, 14°54'55.159"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK