Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » Buk za Obecním dvorem

Buk za Obecním dvorem

Kolín, Příroda, Památné stromy

Památný strom Buk za Obecním dvorem byl vysazený v roce 1900, dnes je vysoký 20 metrů, obvod kmene činí 265 cm, korunu má vysokou 17 metrů a širokou 16 metrů (měření koncem roku 2009). Zdravotní stav stromu v roce 2012 byl vynikající. Parčík, ve kterém strom stojí býval kdysi anglickým parkem, patřícím k Červenému dvoru. Ten byl později rozdělen současnou silnicí na dvě části a postupně zmenšen na dnešní rozměry.

Důvodem ochrany stromu je jeho vynikající vzrůst, typický pro daný druh, a jeho celkové působení v parkové kompozici jako přírodní dominanta.

Buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica 'Purpurea') LC je kultivar buku lesního, odlišující se od základního druhu červenou barvou svých listů. Buk lesní roste v ČR téměř na celém území (zastoupení má cca 6,1 %), rozšířen je ve střední, západní a jižní Evropě, izolovaně roste i v Lotyšsku. Jedná se o statný opadavý strom dorůstající 40 až 50 m výšky se štíhlým válcovitým kmenem a s kuželovitou, později rozložitě vyklenutou korunou. Kůra je hladká, šedá až bělošedá, zřídka rozpukaná. Plody jsou asi 1 cm velké, hnědé lesklé trojboké, na hranách křídlaté nažky – bukvice. Jsou uzavřeny po 2–3 v hnědé, dřevnaté, ostnité číšce, stopkaté asi 2 cm velké a rozevírající se 4 chlopněmi. Podzimní zbarvení listů bývá od žluté přes načervenalou až po tmavohnědou. Dožívá se 200 až 400 let. Široké uplatnění s množstvím kultivarů odlišných vzhledem, tvarem či barvou listů má buk lesní v sadovnictví. Hojně je vysazován jako okrasná solitérní dřevina v zahradách a parcích. Červenolistá varianta se vysazuje zejména v parcích a zahradách.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena rozhodnutím Městského úřadu Kolín ze dne 17. března 2000, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104005.

Fotogalerie

Památný buk lesní od jihu (2009)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR 

Botany.cz

Mapa

Poloha

Buk roste v parčíku za Červeným dvorem v Jaselské ulici.

GPS: 50°1'28.220"N, 15°11'53.356"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK