Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » Cukrový javor v Kolíně

Cukrový javor v Kolíně

Kolín, Příroda, Památné stromy

Památný strom Cukrový javor v Kolíně je vysoký 24 metry s obvodem kmene 505 cm, výškou koruny 20,5 metru a šířkou koruny 30 metrů (měření v roce 2014). Jedná se o veterána, který byl zasazený kolem roku 1810. Jelikož v té době se tento druh javoru v Čechách teprve začal objevovat, jedná se o jeden z prvních exemplářů tohoto druhu, které u nás byly vysazeny. Zdravotní stav a vitalita stromu jsou dobré, strom kvete a plodí. Z  bezpečnostních důvodů je koruna fixována dynamickou vazbou.

Za památný strom byl vyhlášen z důvodu, že se jedná o denrologicky velmi cenný druh, dále z důvodu jeho stáří a mimořádného vzrůstu, charakterizovaného rozložitou korunou a kmenem.

Javor stříbrný (Acer Saccharinum L.) LC pochází ze Severní Ameriky, konkrétně z oblasti od Québecu a Minnesoty, po Floridu, Nebrasku a Oklahomu. V parcích se vysazuje od roku 1725, v Čechách byl poprvé vysazen kolem roku 1810 v Praze v Královské oboře. Strom má rozložitou, řídkou korunou a krátký kmenem, dorůstá do výšky 20 až 30 metrů. Kůra je v mládí hladká, později brázditá a odlupčivá v podélných pruzích. Listy jsou dlouze řapíkaté, čepel 7 až 15 cm dlouhá a 6 až14 cm široká, se špičatými hrubě zubatými laloky. Svrchní strana listů je zelená, na rubu pak stříbřitě bílá. Na podzim se vybarvují žlutě. Kvete v březnu a v dubnu, před rašením listů. Plodí již v květnu a v červnu, nažky svírají pravý úhel. Pro svůj rychlý růst a dekorativní vzhled je hojně vysazován v parcích, zejména jako soliter, do alejí není pro svoji širokou korunu vhodný. Jeho míza se v minulosti využívala jako zdroj cukru.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena rozhodnutím Okresního národního výboru v Kolíně s účinností od 25. 1. 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104075.

Fotogalerie

Kolín- Cukrový javor v Kolíně, celkový pohled od západu (2018)Kolín- Cukrový javor v Kolíně, detail kmenu (2018)Kolín- Cukrový javor v Kolíně, tabulka chráněného stromu (2018)Kolín- Cukrový javor v Kolíně (2018)

Zdroj informací

Botany.cz

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Mapa

Poloha

Cukrový javor roste ve dvoře domu čp. 583 v ulici Dukelských hrdinů.

GPS: 50°1'22.309"N, 15°12'44.059"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK