Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » Jírovec ve Zborovské ulici

Jírovec ve Zborovské ulici
*

Kolín, Příroda, Památné stromy

Památný strom Jírovec ve Zborovské ulici byl vysazený v letech 1919-20. Strom je vysoký 21 metrů, obvod kmene má 300 cm, koruna je vysoká 18 a široká 14 metrů (měřeno v roce 2009). Zdravotní stav stromu je velmi dobrý, přestože roste na dopravně velmi exponovaném místě. V roce 2018 byl proveden bezpečnostní řez a lokální redukce větví z důvodů stabilizace koruny, byla instalována dynamická vazba sedmi lany v horní úrovni koruny.

Důvodem ochrany stromu je to, že strom tvoří krajinou dominantu, je esteticky zajímavý, je součástí kulturní památky a jedná se o strom významný svým vzrůstem.

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) také koňský kaštan VU je statný listnatý opadavý strom, dorůstající až 30 m výšky. Koruna je kulovitá, ve stáří s větvemi převislými. Kůra hladká, věkem hrubne a částečně se odlupuje v malých šupinách. Pupeny jsou silně lepkavé, červenohnědé a listy 5–7četné, dlouze řapíkaté, na okraji nepravidelně dvojitě pilovité. Květní laty mají délku až 30 cm, kalich je chlupatý a zelený. Korunní lístky bílé s růžovými tečkami, na bázi se žlutou, později červenou skvrnou. Kvete během května. Tobolky jsou kulovité, ostnité, semena tmavě hnědá, velká cca 3 cm. Původ má tento druh v horách Balkánského poloostrova (Albánie, bývalá Jugoslávie, severní Řecko, Bulharsko), dnes se jírovec maďal vyskytuje skoro po celé Evropě (vyjma severních oblastí). Je rozšířen i v mírném pásu Severní Ameriky. Do Evropy se z Balkánu rozšiřoval již od 16. století.

Prohlášení za památku

Ochrana stromu byla vyhlášena rozhodnutím Městského úřadu Kolín ze dne 16. března 1999, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104009.

Fotogalerie

Kolín - Jírovec ve Zborovské ulici (2018)Kolín - Jírovec ve Zborovské ulici (23. 6. 2013)Kolín - Jírovec ve Zborovské ulici, kmen (2018)Kolín - Jírovec ve Zborovské ulici, tabulka památného stromu (2018)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz

Mapa

Poloha

Památný strom roste na křižovatce ulic Zborovská a Mikoláše Alše na Pražském předměstí Kolína.

GPS: 50°1'45.758"N, 15°11'24.875"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK