Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » naučná stezka Borky

naučná stezka Borky

Kolín, Příroda, Naučné stezky

Příjemná naučná stezka s 10 zastávkami dlouhá 4,5 kilometru, procházející lesním komplexem smíšeného, listnatého i jehličnatého lesa, lužního lesa i borovou monokulturou, částečně také po břehu řeky Labe. Návštěvníci se mohou seznámit s různými typy lesa, a rostlinami a živočichy na ně vázanými.

Trasa je nenáročná, vede výhradně po rovině a většinou po kvalitních cestách a značena je standardními zeleno-bílými značkami naučných stezek. Je ideální naučnou procházkou ve vegetačním období roku.

Od 1. (úvodního) panelu v Křičkově ulici (na konci kaštanové aleje) na téma Borky – rekreační les se vydáte vlevo a krátce nato (po 40 – 50 metrech) zahnete vpravo přímo do lesa, kde po 100 metrech od jeho kraje narazíte na 2. zastávku Ekosystém smíšeného lesa. Dále budete pokračovat na křižovatku lesních cest, kde stezka odbočuje šikmo vlevo, asi po 200 metrech přijdete na okraj sportovního areálu s hřišti, který obejdete podél oplocení až na roh fotbalového hřiště, na jehož rohu je 3. zastávka opět na téma Ekosystém smíšeného lesa. Pokračujte vlevo, stále podél oplocení hřiště a záhy přijdete k silnici, po které vede červená turistická značka, kterou přejdete na protilehlou lesní cestu. Ta se stáčí vpravo a vy přijdete do odlehlejší části lesoparku, který již není parkově upravený, cesta se místy změní na pouhou pěšinku v trávě. Zde vás čeká 4. zastávka Ekosystém listnatého lesa od které pokračujete vlevo, pak krátce rovně (asi 100 – 200 metrů) a vpravo vyšlapanou pěšinou světlým listnatým lesem mezi oplocením na křižovatku starých vozových cest. Zde odbočíte vlevo k břehu Labe s 5. zastávku Ekosystém říčního břehu, řeka Labe. Po břehu řeky pokračujte vlevo a po asi 500 metrech následuje 6. zastávka Ptačí společenstvo. Po několika metrech odbočíte od řeky na kolmou vozovou cestu, krátce půjdete po asfaltové cestě až přijdete na cestu s červenou turistickou značkou, kterou opět pouze překřížíte a pokračujete protilehlou cestou, kolem chatek a zahrádek. Kolem rozlehlého komplexu psího útulku dojdete k 7. zastávce Útulek pro psy. Od útulku pokračujte vozovou cestou vlevo, zpočátku po okraji lesa a později lesní cestou v borovém lese, kde narazíte na 8. zastávku Ekosystém jehličnatého lesa. Na nedaleké křižovatce lesních cest je 9. zastávka Geologie okolí naučné stezky, u které opustíte hlavní přímou cestu mírně vlevo, po asi 50 metrech na křižovatce lesních pěšin se dáte vpravo a přijdete na okrajovou zástavbu Kolína. U dětského hřiště na kraji lesa je poslední, 10. zastávka Parkový les Borky. Pokračujte dál rovně a brzy přijdete k úvodnímu panelu, kde stezka končí.

Fotogalerie

Borky, cesta (2006)Borky (2006)Jaro v Borkách (2006)

Mapa

Poloha

Naučná stezka se nachází na severozápadním okraji Kolína, začátek a konec je na Zálabí v Křičkově ulici, nedaleko vyústění lávky přes Labe z Kmochova ostrova.

GPS: 50°2'18.269"N, 15°11'30.610"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK