Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » památník Československých námořníků na Jadranu

památník Československých námořníků na Jadranu

Kolín, Pomníky, Památníky obětem světových válek

Památník Československých námořníků a účastníků národního odboje na Jadranu v roce 1918 byl slavnostně odhalen 18. září 1938. Monolit, z něhož byl památník původně vytvořen, pocházel z lomů v Prosetíně a vážil 6 tun, odstraněn byl za blíže nevyjasněných okolností nejspíše v průběhu německé okupace po roce 1940, že z něho zůstaly pouze nepatrné zbytky.Každopádně v letech 1940-77 nejsou známé žádné záznamy o jeho existenci. Až teprve v roce 1977 Svaz protifašistických bohovníků inicioval znovupostavení památníku, který byl pod názvem Památník vzpoury v boce Kotorské slavnostně odhalen 26. října 1978. Žulový monolit byl přivezen z lomů ve Žďáru nad Sázavou. Bronzové součásti památníku byly ukradeny na poč. 90. let 20. století a následujících 20 let chátral. V roce 2013 byl památník obnoven (pouze bývalé kovové součásti jsou z umělé hmoty imitující bronz) zásluhou společnosti Václava Morávka, práce provedli kolínští umělci sochař Jaroslav Hylas a kameník Ivan Erben. V roce 2015 byla k památníku doplněna kotva zásluhou Vladimíra Hory a firmy Ferostav.

První zmínka o vzniku odbočky Československé obce bývalých námořníků a účastníků národního odboje na Jadranu v Kolíně, je ze dne 4. května 1938, kdy ve svém dopise Zemský úřad v Praze nic nenamítá proti tomu, aby takový spolek vznikl a současně kolínské obci oznámil, že tímto také schválil její stanovy. Hlavním úkolem spolku bylo zřízení památníku, po vzniku protektorátu Čechy a Morava byl spolek 6. dubna 1940 rozpuštěn.

Fotogalerie

Kolín - památník československých námořníků na Jadranu (2018)Kolín - památník československých námořníků na Jadranu, deska (2018)Kolín - památník československých námořníků na Jadranu (1968, Jaroslav Kronus)Kolín - památník československých námořníků na Jadranu (1938, Jan Kubrt)

Mapa

Poloha

Památník se nachází na novém městském hřbitově v Kolíně.

GPS: 50°2'15.728"N, 15°12'20.595"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK