Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » památník Jana Amose Komenského

památník Jana Amose Komenského

Kolín, Pomníky, Památníky osobnostem mimo region

Památník biskupa jednoty bratrské Jana Amose Komenského z let 1972-74 od sochařské manželské dvojice Ludvíka Kodyma a Boženy Kodymové. Na architektonickém ztvárnění podstavce se podíleli architekti Jaroslav Zdražil a Zdeněk Kuna.

Socha byla odhalena 24. března 1974 před budovou gymnázia, na místě, kde stával a dnes opět stojí památník T. G. Masaryka. Autorská dvojice manželů Kodymových byla v Kolíně známá svou realizací dnes již neexistující sochy V. I. Lenina z let 1970-71 a také místo pro Komenského pomník nebylo vybráno náhodně - měl překrýt vzpomínku na sochu T. G. Masaryka. Po pádu komunismu byl v roce 1990 památník přemístěn do tehdy ještě Fučíkových sadů proti budově obchodní akademie, aby uvolnil místo opětovně odhalenému památníku T. G. Masaryka u gymnázia. V roce 1996 byl v rámci úpravy parku přemístěn na současné místo v jeho středu.

 

Prohlášení za památku

Pomník není památkově chráněný.

Fotogalerie

Kolín - památník Jana Amose Komenského, čelní pohled (2018)Kolín - památník Jana Amose Komenského, boční pohled (2018)Kolín - památník Jana Amose Komenského od východu (2016)Kolín - památník Jana Amose Komenského, podpis autorů (2018)Kolín - památník Jana Amose Komenského po odhalení (1974)

Zdroj informací

Pejša j.: Pomníky, památníky a pamětní desky města Kolína. Kolín, 2014.

Mapa

Poloha

Pomník se nachází uprostřed Komenského parku na Kutnohorském předměstí.

GPS: 50°1'34.072"N, 15°12'15.728"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK