Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » památník Karla Legera

památník Karla Legera
*

Kolín, Pomníky, Památníky regionálním osobnostem

Busta básníka a spisovatele Karla Legera od sochaře Václava Frýdeckého z roku 1994, jejíž zřízení inicioval jeho Ing. arch. Karel Leger.

Busta je umístěna na rodném domě Karla Legera, kde prožil celý život. Původně zde byla odhalena 14. dubna 1935 bronzová busta od sochaře Jana Vladimíra Hnízda, která však byla v roce 1943 sejmuta a roztavena pro válečné účely. V roce 1947 byla do výklenku instalována nová busta, tentokrát kamenná, provedená podle nového návrhu J. V. Hnízda kolínským sochařem a kameníkem Ferdinandem Malinou. Jelikož byla provedena z hadce, který svou barvou připomíná patinovaný bronz, byla na počátku 90. let ukradena a následně vyhozena (poté, co vyšlo najevo, že se nejedná o bronz) neznámým zlodějem. V současné době je tato druhá busta ve sbírkách Regionálního muzea v Kolíně.

Karel Leger (* 21. 9 1859 Kolín – † 5. 4. 1934 Kolín) byl český básník, spisovatel a dramatik, přezdívaný „básník Polabí“, občanským povoláním statkář v Kolíně. Proslavil se zejména epickými básněmi a veršovanými povídkami, zasazenými do rodného Polabí, v nichž vyjádřil lásku k vlasti a satirickou kritiku maloměstského prostředí. Psal také prózu a s nevelkým úspěchem i divadelní hry. Je řazen mezi realisty s prvky romantismu a fantastiky. Pohřbený je v rodinné hrobce na novém městském hřbitově v Kolíně.

 

Prohlášení za památku

Dům čp. 24, včetně busty na průčelí, je zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 34528/2–752.

Fotogalerie

Kolín - busta Karla Legera (2008)

Zdroj informací

Pejša J.: Pomníky, památníky a pamětní desky města Kolína. Vydalo Město Kolín 2014.

Mapa

Poloha

Busta je umístěna na básníkově rodném domě v Legerově ulici čp. 24.

GPS: 50°1'31.062"N, 15°11'59.680"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK