Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » památník osvobození

památník osvobození
**

Kolín, Pomníky, Památníky obětem světových válek

Jeden z nejkvalitnějších památníků z poválečného období v České republice, vycházející z francouzských sochařských inspirací.

Památník osvobození je špičkové sochařské dílo od Jana Vladimíra Hnízda z roku 1948. Slavnostně byl odhalen dne 30. října 1949. V roce 2022 památník restaurovala společnost eNecont s.r.o. z Chrudimi z dotace Ministerstva obrany.

Památník tvoří vysoký bronzový reliéf se třemi figurami v životní velikosti, zasazený do dynamického architektonického rámce, stylově se odkazujícího ke ztvárnění náhrobku Karla IV. v Chrámu sv. Víta v Praze (Kamil Roškot, 1935), obloženého leštěnými žulovými deskami šedé barvy. Na komolém sloupu po pravé straně je zlacený letopočet 1939 - 1945.

V levé části reliéfu spočívá Matka vlast, postava s frygickou čapkou vycházející ze zrcadlově obrácené figury Marseillaisy z pomníku (1833–35) od Françoise Rudeho v Paříži, která je ale ztvárněna bez naturalistického křiku. Pravicí svírá padlého syna, který stále drží zástavu. V pravé části reliéfu je Bojovník, odhodlaným výrazem vycházející ze sochy Lučištníka od francouzského sochaře Antoine Bourdelleho. Bojovník svírá hned dvě zbraně, jednou je obvyklý atribut pomníků odboje i osvobození ruský samopal PPŠ-41 Špagin, ve druhé má připravenu ukořistěnou německou pancéřovou pěst (Panzerfaust). Kvalitní bronzový odlitek prozrazuje mimořádnou modelační schopnost sochaře a celou škálu jeho výrazu.

Tento výjimečně zdařilý památník i jeho začlenění do prostoru (ikonografie souvisí s budovou, před kterou stojí a kterou coby sídlem kolínského oberlandratu a gestapa prošli někteří ze spolužáků a přátel Jaromíra Funkeho a Jaroslava Janíka, které Hnízdo znal) vyjadřuje obvykle samostatně prezentované aspekty české válečné tragédie – smrt a utrpení, ale i vzdor, odboj a pomstu.

Prohlášení za památku

Památník je evidován v centrální evidenci válečných hrobů a pietních míst pod číslem CZE-2110-32585.

Fotogalerie

Kolín - památník osvobození, pohled od jihovýchodu (2023)Kolín - památník osvobození od východu (2023)Kolín - památník osvobození od jihu (2023)Kolín - památník osvobození, reliéf (2023)Kolín - památník osvobození, reliéf, detail Matka vlast (2023)Kolín - památník osvobození, reliéf, detail Bojovník (2023)Kolín - památník osvobození, reliéf, signatura autora (2023)Kolín - poamátník osvobození před renovací (2012)

Zdroj informací

Ondračka P.: Vladimír Jan Hnízdo 1914 - 1978. Vydalo muzeum Chlumec nad Cidlinou 2011.

Pejša J.: Pomníky, památníky a pamětní desky města Kolína. Vydalo Město Kolín 2014.

Mapa

Poloha

Památník stojí v Kolíně II před budovou bývalého vojenského velitelství v Sokolské ulici.

GPS: 50°1'43.221"N, 15°11'52.650"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK