Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » památník padlým v 1. světové válce

památník padlým v 1. světové válce
*

Kolín, Pomníky, Památníky obětem světových válek

Monumentální památník od kolínských sochařů Václava DrobníkaJana Drobníka z let 1921-23 realizovaný Jednotou čsl. obce legionářské a Družinou válečných poškozenců v Kolíně. Myšlenka na zřízení památníku se zrodila již v roce 1921, ale ten měl být nejprve pojatý pouze jako pomník padlým legionářům. Záhy však převážil názor na zřízení památníku všem obyvatelům Kolínska padlým v 1. světové válce a již v září 1921 byl představen návrh, který byl schválen.

Základní kámen pro zřízení pomníku připravil na jaře roku 1923 kolínský stavitel Kubík, slavnostně byl památník odhalen v dopoledních hodinách v neděli 3. června 1923. Hlavní proslov pronesl generál armádní zdravotní služby, legionář MUDr. Rudolf Raše, zástupce Družiny válečných poškozenců p. Neimeister a starosta města Bohumil Záligr, který převzal památník do městské péče, což následující den potvrdila schváleným usnesením i městská rada. Památník byl opraven nákladem města v roce 2001 a důkladně byl restaurován v roce 2014.

U příležitosti 10. výročí vzniku Československa byl na východní straně podstavce vytvořen pod nápisem otvor, do kterého byla 5. srpna 1928 vložena prsť z legionářských bojišť u Zborova a Doss Alto. Po uložení uren promluvil k přítomným o významu této slavnosti poslanec Jan Koudelka a tehdejší předseda ČSOL Vladimír Štolovský, který v závěru svého vystoupení předal uloženou prsť do péče (ochrany) starostovi města Juliu Komersovi

Ideová myšlenka pomníku je vyjádřená skupinou tří postav seskupených kolem lehkého děla, jehož lafeta trčí do strany. Ústřední postavou je umírající voják, který klesá v měkkých liniích k zemi, aby předal svůj život do rukou Vlasti, která byla jeho životem vykoupena z otroctví, a jejíž postava s lehkým smutkem ve tváři podpírá umírajícího. Ten umdlenou a slábnoucí rukou symbolicky předává prapor stojícímu vojákovi, který standardu pevně svírá a svým hrdým postojem s ostražitým pohledem do dálky, symbolizující budoucnost, vyjadřuje odhodlání pokračovat v poslání při boji a obraně národa.

Fotogalerie

Kolín - památník padlým v 1. světové válce (2018)Kolín - památník padlým v 1. světové válce, detail (2018)Kolín - památník padlým v 1. světové válce, odhalení památníku (1923)Kolín - památník padlým v 1. světové válce (20. léta 20. století)

Zdroj informací

Pejša J.: Pomníky, pamázníky a pamětní desky města Kolína. Vydalo Město Kolín 2014.

Internetové stránky Bojovníci.

Mapa

Poloha

Pomník stojí v Kolíně III v parčíku před budovou okresního soudu mezi ulicemi Politických vězňů a Kmochova.

GPS: 50°1'36.301"N, 15°11'55.142"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK