Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » platan u Radimského mlýna

platan u Radimského mlýna

Kolín, Příroda, Památné stromy

Platan javorolistý (Platanus hispanica Mill.) kolem roku 1890 za majitele mlýna Václava Radimského. Vysoký je 27 metrů, obvod kmene 363 cm, koruna má kruhový tvar s výškou i šířkou shodně 23 metry (měření v roce 2009). Zdravotní stav a vitalita stromu jsou velmi dobré.

Důvodem ochrany stromu je to, že se jedná o cenný rostlinný druh s estetickým a dominantním vzrůstem, který tvoří významnou dominantu této části města.

Platan javorolistý je zřejmě křížencem jiných druhů platanů nebo potomkem vyhynulého třetihorního druhu platanu, jeho původ tak není zcela jasný. V současnosti je druh rozšířen prakticky v celé Evropě (mimo severní oblasti). U nás se pěstuje od roku 1835. Strom dorůstá až 40 m výšky, má širokou korunu a silný kmen, borka u starších stromů bývá složená z několika vrstev o různé barvě, a jak se postupně odlupuje, kmen získává charakteristický vzhled. Platan je dlouhověká dřevina, která se dožívá několika set let, má rád hluboké čerstvé půdy, je světlomilný a teplomilný. Namrzá zcela výjimečně, je to hodnotná sadovnická dřevina, která nachází uplatnění v parcích, velkých zahradách i uličním stromořadí. Pěstuje se několik kultivarů, které se liší barvou listů či habitem koruny. Dřevo platanů se využívá v truhlářství.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena z rozhodnutí Městského úřadu Kolín s účinností od 29. června 1994, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104025.

 

Fotogalerie

Kolín - platan u Radimského mlýna (23. 6. 2013)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR http://drusop.nature.cz/

www.botany.cz

Mapa

Poloha

Památný platan stojí na prvním dvoře Podskalského (Radimského) mlýna na zálabské straně Kolína.

GPS: 50°1'49.275"N, 15°12'3.501"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK