Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » Platan u Radimského mlýna

Platan u Radimského mlýna

Kolín, Příroda, Památné stromy

Památný strom Platan u Radimského mlýna byl vysazený kolem roku 1890 za majitele mlýna Václava Radimského. Vysoký je 27 metrů, obvod kmene 363 cm, koruna má kruhový tvar s výškou i šířkou shodně 23 metry (měření v roce 2009). Zdravotní stav a vitalita stromu jsou velmi dobré.

Důvodem ochrany stromu je to, že se jedná o cenný rostlinný druh s estetickým a dominantním vzrůstem, který tvoří významnou dominantu této části města.

Platan javorolistý (Platanus × acerifolia, syn. Platanus × hispanica) LC je zřejmě křížencem jiných druhů platanů nebo potomkem vyhynulého třetihorního druhu platanu, jeho původ tak není zcela jasný. V současnosti je druh rozšířen prakticky v celé Evropě (mimo severní oblasti). U nás se pěstuje od roku 1835. Strom dorůstá až 40 m výšky, má širokou korunu a silný kmen, borka u starších stromů bývá složená z několika vrstev o různé barvě, a jak se postupně odlupuje, kmen získává charakteristický vzhled. Platan je dlouhověká dřevina, která se dožívá několika set let, má rád hluboké čerstvé půdy, je světlomilný a teplomilný. Namrzá zcela výjimečně, je to hodnotná sadovnická dřevina, která nachází uplatnění v parcích, velkých zahradách i uličním stromořadí. Pěstuje se několik kultivarů, které se liší barvou listů či habitem koruny. Dřevo platanů se využívá v truhlářství.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena z rozhodnutí Městského úřadu Kolín s účinností od 29. června 1994, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104025.

Fotogalerie

Kolín - památný strom Platan u Radimského mlýna (2020)Kolín - památný strom Platan u Radimského mlýna, tabulka památného stromu (2020)Kolín - památný strom Platan u Radimského mlýna, listy (2020)Kolín - památný strom Platan u Radimského mlýna, plody (2020)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR 

Botany.cz

Mapa

Poloha

Památný platan stojí na prvním dvoře Podskalského (Radimského) mlýna na zálabské straně Kolína.

GPS: 50°1'49.275"N, 15°12'3.501"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK