Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » Platan v Havlíčkově ulici

Platan v Havlíčkově ulici

Kolín, Příroda, Památné stromy

Památný strom Platan v Havlíčkově ulici je vysoký 23 metry, obvod jeho kmene činí 445 cm, koruna je vysoká 19 metrů a široká 23 metry (měření v roce 2009). Zasazen byl kolem roku 1880. Zdravotní stav a vitalita tohoto stromu jsou velmi dobré.

Důvodem ochrany stromu je to, že je zajímavý svým vrůstem i estetickým vzhledem, dále je zajímavý rostlinný druh, biologicky zajímavý z více hledisek.

Platan javorolistý (Platanus × acerifolia, syn. Platanus × hispanica) LC je zřejmě křížencem jiných druhů platanů nebo potomkem vyhynulého třetihorního druhu platanu, jeho původ tak není zcela jasný. V současnosti je druh rozšířen prakticky v celé Evropě (mimo severní oblasti). U nás se pěstuje od roku 1835. Strom dorůstá až 40 m výšky, má širokou korunu a silný kmen, borka u starších stromů bývá složená z několika vrstev o různé barvě, a jak se postupně odlupuje, kmen získává charakteristický vzhled. Platan je dlouhověká dřevina, která se dožívá několika set let, má rád hluboké čerstvé půdy, je světlomilný a teplomilný. Namrzá zcela výjimečně, je to hodnotná sadovnická dřevina, která nachází uplatnění v parcích, velkých zahradách i uličním stromořadí. Pěstuje se několik kultivarů, které se liší barvou listů či habitem koruny. Dřevo platanů se využívá v truhlářství.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena z rozhodnutí Městského úřadu Kolín s účinností od 14. června 1994, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104028.

Fotogalerie

Kolín - platan v Havlíčkově ulici (20132)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR 

Botany.cz

Mapa

Poloha

Památný platan stojí za hlavní vrátnicí bývalého podniku Tesla Kolín.

GPS: 50°1'2.517"N, 15°13'3.756"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK