Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » sousoší sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého

sousoší sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého
*

Kolín, Sochy a sousoší

Barokní pískovcové sousoší sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého se Staroboleslavským paládiem, které je dílem neznámého místního umělce z roku 1735. V roce 2010 bylo sousoší restaurováno.

Až do roku 1950, kdy bylo upraveno prostranství před klášterem spojené se zbořením původní vrátnice, bylo sousoší součástí kašny, jejíž nádrž se dnes nachází blíže vchodu do klášterního areálu. V roce 1951 byla kašna i sousoší přemístěny na současné místo.  V minulosti se u sousoší zastavovala procesí, směřující z Kutné Hory přes Kolín do Staré Boleslavi. Tomu odpovídá i ikonografické sdělení díla – P. Marie Staroboleslavská, sv. Barbora (patronka horníků a Kutné Hory), sv. Jan Nepomucký (dle tradice boleslavský poutník, jeden z hlavních patronů Českého království) a reliéf sv. Václava (zavražděného ve Staré Boleslavi) na soklu.

Prohlášení za památku

Sousoší bylo zapsáno 31. prosince 1965 do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 33526/2-788.

Fotogalerie

Kolín - sousoší sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého (2017)Kolín - sousoší sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého s kašnou (2016)Kolín - sousoší sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého, detail - reliéf sv. Václava (2016)Kolín - sousoší sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého, detail - sv. Barbora (2016)Kolín - sousoší sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého, detail - sv. Jan Nepomucký (2016)Kolín - sousoší sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého, detail - Staroboleslavské palládium (23. 6. 2013)

Mapa

Poloha

Sousoší stojí před průčelím klášterního kostela Nejsvětější Trojice.

GPS: 50°1'36.870"N, 15°12'14.140"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK