Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » vodojem zemní

vodojem zemní

Kolín, Industriál, Vodojemy a další vodovodní zařízení

Zemní vodojem vybudovaný v roce 1897 Ing. Karlem Kressem jako zásobovací vodojem nově budovaného radovesnického vodovodu s nádrží o objemu 4270 hl byl v roce 1904 rozšířen o druhou nádrž o objemu 4460 hl, celkově se tak zvýšilau jeho kapacita na 8730 hl. Litinovým výtlačným potrubím o průměru 175 mm byl vodojem spojen s novou s čerpací stanicí ve Štítarském údolí, po rozšíření tak mohly být používány k dodávkám vody buď obě nebo jen jedna nádrž.

Vodojem je z části zapuštěn do země, vyzděný je dobře pálenými cihlami a sklenut valenými klenbami. Stav zásob vody byl oznamován elektrickým vedením do strojovny a do městské stavební kanceláře s kruhovým ručičkovým ukazatelem.

Ačkoliv vody bylo pro Kolín dostatek, začínal být stále větší problém se zásobvováním výše položených částí města, jak se Kolín rozrůstal po stráních nad Labem. Zemní vodojem nemohl již spolehlivě tlačit vodu i do těchto nových čtvrtí (zejména Pražské předměstí), proto se začalo se stavbou nového vodojemu.

 

Prohlášení za památku

Zemní vodojem není památkově chráněný.

Fotogalerie

Kolín - zemní vodojem, celkový pohled (2016)Kolín - zemní vodojem (2016)Kolín - zemní vodojem, starší část (2016)Kolín - zemní vodojem, starší část, detail (2016)Kolín - zemní vodojem, novější část (2016)Kolín - zemní vodojem, novější část, detail (2016)

Zdroj informací

Vašíček M.: kolínské městské vodovody v 19. století a první polovině 20. století, diplomová práce, Hradec Králové 2014.

Mapa

Poloha

Zemní vodojem se nachází v místní části Kolína Výfuk při ulici Za Nemocnicí (v blízkosti obchodního centra).

GPS: 50°1'11.354"N, 15°11'0.566"E

Přístupnost

Nepřístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK