Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » vodojem zemní

vodojem zemní

Kolín, Industriál, Vodojemy a další vodovodní zařízení

Nejstarší kolínský vodojem, vybudovaný v roce 1897 Ing. Karlem Kressem jako zásobovací zemní vodojem nově budovaného radovesnického vodovodu s nádrží o objemu 4270 hl.Z důvodu jeho výstavby byl na protější stranu silnice přesunut dnes již zaniklý mariánský sloup. V roce 1904 byl vodojem rozšířen o druhou nádrž s objemem 4460 hl, celkově se tak zvýšila jeho kapacita na 8730 hl. Litinovým výtlačným potrubím o průměru 175 mm byl vodojem spojen s novou čerpací stanicí ve Štítarském údolí, po rozšíření tak mohly být používány k dodávkám vody buď obě nebo jen jedna nádrž.

Vodojem je z části zapuštěn do země, vyzděný je dobře pálenými cihlami a sklenut valenými klenbami. Stav zásob vody byl oznamován elektrickým vedením do strojovny a do městské stavební kanceláře s kruhovým ručičkovým ukazatelem.

Ačkoliv vody bylo pro Kolín dostatek, začínal být stále větší problém se zásobvováním výše položených částí města, jak se Kolín rozrůstal po stráních nad Labem. Zemní vodojem nemohl již spolehlivě tlačit vodu i do těchto nových čtvrtí (zejména Pražské předměstí), proto se začalo v roce 1928 se stavbou nového vodojemu a v roce 1977 trojicí moderních, ještě výše položených (v nadmořské výšce 273 m. n. m.) zemních vodojemů v blízkosti kolínského letiště o objemu 16 200 m³.

Tento původní kolínský zemní vodojem je stále funkční, využíván je k dodávkám vody pro Vodní svět v plaveckém stadionu.

Prohlášení za památku

Zemní vodojem není památkově chráněný.

Fotogalerie

Kolín - zemní vodojem, celkový pohled (2016)Kolín - zemní vodojem (2016)Kolín - zemní vodojem, starší část (2016)Kolín - zemní vodojem, starší část, detail (2016)Kolín - zemní vodojem, novější část (2016)Kolín - zemní vodojem, novější část, detail (2016)

Zdroj informací

Vašíček M.: kolínské městské vodovody v 19. století a první polovině 20. století, diplomová práce, Hradec Králové 2014.

Mapa

Poloha

Zemní vodojem se nachází v místní části Kolína Výfuk při ulici Za Nemocnicí (v blízkosti obchodního centra).

GPS: 50°1'11.342"N, 15°10'59.880"E

Přístupnost

Nepřístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK