Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » Mariánský sloup u Výfuku (zaniklý)

Mariánský sloup u Výfuku (zaniklý)

Kolín, Sochy a sousoší

Mariánský sloup byl postaven u silnice vedoucí ven z města v roce 1761, což dokládal letopočet vytesaný na památce před jejím zničením. Donátory ani autora díla neznáme, do roku 1897 stával na místě dnešního zemního vodojemu tzv. radovesnického vodovodu, z důvodu jehož výstavby byl přesunut na opačnou stranu silnice. Zničen byl bohužel kolem roku 1960 neopatrností řidiče okolo projíždějícího traktoru (dle poznámek p. Kamarýta). Poté již nebyl obnoven a do roku 2000 zde stával pouze osamělý podstavec.

Dle dochované historické dokumentace a fotografií se jednalo o sloup základního typu s poměrně masivním dříkem a nízkou hlavicí, umístěný na hranolovém podstavci. Na vrcholu stála pravděpodobně zlacená socha Panny Marie nezjištěného ikonografického typu. Na čelní straně dříku sloupku byla osazena masivní kovová konzola s lampou věčného světla.

V roce 2000 byl na původní barokní podstavec, který jako jediný zbyl po mariánském sloupu, osazen moderní betonový kříž s patkou a malým korpusem Krista. Na podstavec byla umístěna mramorová tabulka s nápisem: KLANÍME SE K TOBĚ PANE JEŽÍŠI KRISTE A DĚKUJEME TI, NEBOŤ SVÝM KŘÍŽEM JSI VYKOUPIL SVĚT. Celý podstavec i s křížen je natřen nevhodnou hutnou bílou barvou.

Fotogalerie

Kolín - zaniklý mariánský sloup u Výfuku (foto z 30. let 20. století, autor neznámý; SOkA Kolín)Kolín - zaniklý mariánský sloup u Výfuku, čelní pohled (2010)Kolín - zaniklý mariánský sloup u Výfuku (2020)Kolín - zaniklý mariánský sloup u Výfuku (2020)Kolín - zaniklý mariánský sloup u Výfuku (2020)

Zdroj informací

Nejedlý V.: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře ve Středočeském kraji, svazek 1, str. 343. Národní památkový ústav Praha, generální ředitelství, 2018.

Mapa

Poloha

Torzo mariánského sloupu stojí na jižním okraji Kolína před předměstím Výfuk na odbočce ulice K Nemocnici.

GPS: 50°1'11.988"N, 15°10'58.486"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK