Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » zámecká restaurace

zámecká restaurace

Kolín, Ostatní stavby, Divadla, sokolovny a spolkové domy, Hospody a hotely

Stavitelem zámecké restaurace zvané "Na Zámecké" byl majitel kolínského panství František Horský v letech 1863-64. Ten na základě císařského dekretu vystavěl na místě jižních zámeckých zahrad rozsáhlé pivní sklepy a nad nimi restauraci, hostinec s letní i zimní místností a lednicemi. Areál provozovala akciová společnost Zámecký pivovar v Kolíně. Protože se zde již od roku 1875 se zde konaly slavné hudební produkce kapely kolínského Sokola pod vedením Františka Kmocha a od roku 1891 se zde scházeli i kolínští Baráčníci, stále více vyvstávala potřeba na rozšíření restaurace pro spolkovou a divadelní činnost.

K rozšíření došlo již v následujícím roce, kdy k restauraci přistavěl Horského vnuk Adolf Richter velký divadelní sál s jevištěm, šatnami a ostatním potřebným zařízením pro pořádání divadelních představení. Divadelní sál byl na svoji dobu velmi kvalitně vybaven a přepychově zařízen, jeviště bylo opatřeno nádhernou oponou s námětem múz od akademického malíře Vítězslava Maška. Slavnostní otevření proběhlo 12. prosince 1892, kdy byla provedena velká akademie, na které vedle Kmochovy hudby účinkovalo České kvarteto a někteří členové Národního divadla, mezi nimiž vynikal Jindřich Mošna. Od roku 1898 se na Zámecké pořádaly vyhlášené a slavné bály.

Po vellkém požáru 31. července 1911, při kterém byla zničena i zmíněná Maškova opona, byl areál v roce 1912 přestavěn do současné podoby, v rámci čehož došlo i elektreifikaci restaurace a divadelního sálu z Křižíkovy elektrány. Zámecká nadále sloužila jako sídlo Okresního osvětového výboru a k osvětovým účelům sloužila až do roku 1989 a zde se také zrodila myšlenka pořádání festivalu Kmochův Kolín. Od roku 1990 slouží jako sídlo Domu dětí a mládeže a Klubu přátel Františka Kmocha. Kromě komornějších koncertů se zde také pořádají vyhlášené taneční kurzy.

Fotogalerie

Kolín - zámecká restaurace (2017)Kolín - zámecká restaurace, brána ze Sokolské ulice (2017)Kolín - zámecká restaurace, znak města na bráně ze Sokolské ulice (2017)

Zdroj informací

Valenta J.: Malované opony divadel českých zemí, str. 54. NIPOS Praha 2010.

Mapa

Poloha

Restaurace a divadlo Na Zámecké čp. 161 se nachází v Pražské ulici a přístupné jsou jak průchodem z Pražské ulice, tak bránou z ulice Sokolská.

GPS: 50°1'43.335"N, 15°11'55.103"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK