Cesty a památky

Kolínsko » Konárovice » Konárovický topol (zaniklý památný strom)

Konárovický topol (zaniklý památný strom)

Konárovice, Příroda, Památné stromy

Zaniklý památný strom

Původní památný strom Konárovický topol byl vysazený kolem roku 1750, před zánikem měl výšku 36 metrů a obvod kmene 8 metrů. V době vyhlášení ochrany se jednalo o strom s největším obvodem kmene na Kolínsku a jediného zástupce tohoto druhu mezi chráněnými stromy. V roce 1997 stál strom ještě celý, v roce 2009 již jen pouze 10 metrů vysoké torzo. Torzo stromu se nachází na území významného krajinného prvku (VKP) V Souškách.

Důvodem ochrany stromu byl jeho neobyčejný vzrůst a a dendrologická vzácnost.

Topol černý (Populus nigra L.) CR je listnatý opadavý strom z čeledi vrbovité, dorůstá obvykle výšky kolem 30 metrů a dožívá se až několika staletí. Pochází z velkých říčních údolí střední a jižní Evropy, dnes ale roste i v západní a střední Asii a severní Africe. Dospělý strom má širokou korunu a rozložité větve, kmen má tlustou špinavě šedou a hrubě popraskanou borku. Listy mají dlouhý řapík, jsou delší než širší, ve tvaru trojúhelníku až kosočtverce, jsou lysé, vroubkovaně pilovité, na povrchu tmavší. Topol černý je dvoudomý strom s dobou kvetení v dubnu, samičí jehnědy jsou až 10cm dlouhé, válcovité a purpurově červené, samičí jehnědy jsou štíhlejší, řidší a nazelenalé. Topol černý je vyhledávanou léčivou rostlinou, ve starověku se doporučoval obklad z topolových listů a octa při dně, plody s octem proti epilepsii. Topolová mast se používala od středověku jako ochlazující prostředek ke vtírání, který mírní bolesti. Propolis byl známý již ve středověku, Egypťané ho používali k balzamování, Řekové a Římané ho již považovali za léčivý prostředek. Na dlouhou dobu pak byl propolis opomíjen a až počátkem 19. století se začal používat na ošetření ran.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením Krajského národního výboru Středočeského kraje ze dne 25. letna 1983 na základě usnesení ONV Kolín ze dne 9. července 1981. V Ústředním seznamu ochrany přírody je stále ještě evidován pod kódem 104070.

Fotogalerie

Konárovice - Konárovický topol (2008)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Listnaté stromy

Mapa

Poloha

Padlé torzo stromu se nachází na pravém břehu Klejnárky u soutoku s Černou strouhou nedaleko Starého Kolína v místě zvaném „Hejkolec“, přístup po cestě od nadjezdu přes železniční trať ze Starého Kolína na Baštu.

GPS: 50°0'46.230"N, 15°16'48.510"E

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK