Cesty a památky

Kolínsko » Konojedy » Smrk u Konojed (zaniklý památný strom)

Smrk u Konojed (zaniklý památný strom)

Konojedy, Příroda, Památné stromy

Zaniklý památný strom

Památný strom Smrk u Konojed byl vysazený kolem roku 1860, dorostl do výšky 40 metrů a měl obvod kmene 370 cm (měřeno v roce 2010). Při vichřici Herward dne 29. 10. 2017 byl strom ve výšce cca 3 metry nad zemí zlomen a tím došlo k jeho zničení a zániku důvodu jeho další ochrany.

Důvodem ochrany stromu byl jeho výjimečný vzrůst (viz též nedaleký Pěnčický smrk).

Smrk ztepilý (Picea abies L. Karsten) LC roste po celé severní polokouli, ale původní je především ve vysokých polohách Evropy s přesahem do Asie. Lesnickým hospodařením byl rozšířen i do nižších poloh a na nepůvodní lokality, kde mnohdy vytváří rozsáhlé monokultury, které ovšem vykazují značnou ekologickou nestabilitu. U nás roste na celém území od nížin po vysoké hory, původní je ovšem pouze na horských svazích. Jedná se o strom dorůstající výšky maximnálně 50 metrů, který je charakteristický svou s kuželovitou korunou, v horských oblastech a rozvolněných porostech zavětvenou často až k zemi. Větve jsou mírně vztyčené nebo mírně ohnuté k zemi (u starších stromů), jen ve vrcholových partiích vždy mírně vztyčené, větvičky převislé. Jehlice tmavě zelené, až 2 cm dlouhé. Samčí šištice jsou červené, až 2 cm dlouhé, samičí jsou červené nebo zelené, do 6 cm dlouhé. Zralé šišky jsou hnědé, převislé, až 15 cm dlouhé. Kvete od května do června v pravidelných čtyřletých cyklech.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena městským úřadem Kostelec nad Černými lesy ze dne 26. srpna 1999 a zrušena byla rozhodnutím Městského úřadu Kostelec nad Černými lesy ze zne 16. 5. 2018. V Ústředním seznamu ochrany přírody je zaniklý strom evidován pod kódem 104006.

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botany.cz

Mapa

Poloha

Smrk rostl na západním svahu vrchu Horka vpravo od silnice Stříbrná Skalice - Jevany ve stráni nad Bohumilickým potokem.

GPS: 49°56'55.471"N, 14°49'57.799"E

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK