Cesty a památky

Dub na valech

Kostelec nad Černými lesy, Příroda, Památné stromy

Památný strom Dub na valech je vysoký 17 metrů, obvod jeho kmene činí 310 cm (měření v roce 2010) a charekteristická je jeho sloupovitá koruna. Strom byl zasazen kolem roku 1860, jeho zdravotní stav je velmi dobrý. Strom sice kvete, ale neplodí.

Důvodem ochrany stromu je jeho významný vzrůst a to, že se jedná o a dendrologicky cenný taxon.

Dub letní sloupovitý (Quercus robur Fastigiata) LC je sloupovitě rostoucí kultivar dubu letního - křemeláku, který se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Krajským národním výborem Středočeského kraje s účinností od 25. ledna 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 204038.

Fotogalerie

Kostelec nad Černými lesy - Dub na valech (2021)Kostelec nad Černými lesy - Dub na valech, detail kmenu (2021)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botanika - teorie a praxe

Mapa

Poloha

Strom se nachází na zámeckých valech, asi 100 m vlevo od hlavní zámecké brány.

GPS: 49°59'44.300"N, 14°51'42.690"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK