Cesty a památky

Kolínsko » Kostelec nad Černými lesy » Líska na valech

Líska na valech

Kostelec nad Černými lesy, Příroda, Památné stromy

Líska turecká (Corylus colurna L.) o výšce 19 metrů s obvodem kmene 264 cm, výškou koruny 15 metrů a šířkou koruny 14 metrů (měření v roce 2014). Strom byl zasazen těsně po roce 1865, jeho zdravotní stav je velmi dobrý, kvete a plodí.

Důvodem ochrany je to, že se jedná o esteticky zajímavý strom a dendrologicky cenný taxon.

Líska turecká pochází z jihovýchodní Evropy (Kavkazu, Malé Asie, Íránu a Himálají), u nás byla poprvé vysazena patrně až kolem roku 1865. Jedná se o menší strom dorůstající do výšky maximálně 20–25 m s hnědošedou kůrou, která se ve stáří šupinovitě odlupuje. Vytváří pěknou kuželovitou korunu, často s rovnovážně odstávajícími spodními větvemi. Střídavé listy jsou široce vejčitě okrouhlé a dlouhé až 15 cm. Po okrajích bývají dvakrát zubaté a někdy i mělce laločnaté, na bázi pak srdčité. Svrchní strana listu je lysá, na spodní straně s pýřitými žilkami. Řapíky jsou až 4,5 cm dlouhé. Samčí žluté jehnědy bývají poměrně dlouhé a to až 7–12 cm, samičí červené jsou naopak velmi drobné. Plodem je kulatý oříšek, velký přibližně 1,5–2 cm, který má silnější skořápku než oříšek příbuzné lísky obecné (Corylus avellana) a jeho jádro je jedlé a velmi chutné. Líska turecká se hojně vysazuje v městském prostředí, a to buď jako solitera, nebo do alejí. Její načervenalé dřevo se využívalo na dýhování nábytku, na přelomu 19. a 20. století se z jejich větví vyráběly hole anebo troubele k dýmkám.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena okresním národním výborem Kolín dne 24. června 1987, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104015.

Fotogalerie

Kostelec nad Černými lesy - Líska na valech (2010)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz

 

Mapa

Poloha

Líska roste na zámeckých valech, cca 80 metrů vlevo od vstupní brány zámku.

GPS: 49°59'44.080"N, 14°51'43.140"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK