Cesty a památky

Kolínsko » Kostelec nad Černými lesy » Líska na valech

Líska na valech

Kostelec nad Černými lesy, Příroda, Památné stromy

Památný strom Líska na valech je vysoký 19 metrů, obvod jeho kmene měří 264 cm, výška koruny 15 metrů a šířka koruny 14 metrů (měření v roce 2014). Strom byl zasazen těsně po roce 1865, jeho zdravotní stav je velmi dobrý, kvete a plodí.

Důvodem ochrany je to, že se jedná o esteticky zajímavý strom a dendrologicky cenný taxon.

Líska turecká (Corylus colurna L.) LC pochází z jihovýchodní Evropy (Kavkazu, Malé Asie, Íránu a Himálají), u nás byla poprvé vysazena patrně až kolem roku 1865. Jedná se o menší strom dorůstající do výšky maximálně 20–25 m s hnědošedou kůrou, která se ve stáří šupinovitě odlupuje. Vytváří pěknou kuželovitou korunu, často s rovnovážně odstávajícími spodními větvemi. Střídavé listy jsou široce vejčitě okrouhlé a dlouhé až 15 cm. Po okrajích bývají dvakrát zubaté a někdy i mělce laločnaté, na bázi pak srdčité. Svrchní strana listu je lysá, na spodní straně s pýřitými žilkami. Řapíky jsou až 4,5 cm dlouhé. Samčí žluté jehnědy bývají poměrně dlouhé a to až 7–12 cm, samičí červené jsou naopak velmi drobné. Plodem je kulatý oříšek, velký přibližně 1,5–2 cm, který má silnější skořápku než oříšek příbuzné lísky obecné (Corylus avellana) a jeho jádro je jedlé a velmi chutné. Líska turecká se hojně vysazuje v městském prostředí, a to buď jako solitera, nebo do alejí. Její načervenalé dřevo se využívalo na dýhování nábytku, na přelomu 19. a 20. století se z jejich větví vyráběly hole anebo troubele k dýmkám.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena okresním národním výborem Kolín dne 24. června 1987, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104015.

Fotogalerie

Kostelec nad Černými lesy - Líska na valech (2021)Kostelec nad Černými lesy - Líska na valech, kmen (2021)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz

 

Mapa

Poloha

Líska roste na zámeckých valech, cca 80 metrů vlevo od vstupní brány zámku.

GPS: 49°59'44.080"N, 14°51'43.140"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK