Cesty a památky

Kolínsko » Kostelec nad Černými lesy » památník Jana Husa a Jana Žižky

památník Jana Husa a Jana Žižky

Kostelec nad Černými lesy, Pomníky, Památníky osobnostem mimo region

Památník odhalený 13. července 1924 u příležitosti 500. výročí smrti Jana Žižky z Trocnova, autorem výzdoby je sochař Antonín Odehnal. V roce 1946 byl památník přesunut na současné místo při úpravě náměstí (původně stával před radnicí). V roce 2001 byla ukradena bronzová plastika M. J. Husa, v roce 2006 pak byly všechny reliéfy nahrazeny kopiemi z keramické hlíny s bronzovou patinou od Františka Čadka a Jiřího Štamberského.

Památník tvoří do špičky přitesaný balvan z místní žernovské žuly, na jehož čelní stěně jsou keramické plastiky M. J. Husa, Jana Žiřky a kalicha. Na plaketě M. J. Husa je nápis: TAKÉ PROSÍM, ABYSTE SE MILOVALI VE SPOLEK A PRAVDY KAŽDÉMU PŘÁLI. Na plaketě Jana Žižky je nápis: KDOŽ JSTE BOŽÍ BOJOVNÍCI A ZÁKONA JEHO, PROSTE OD BOHA POMOCI. Pod plastikami je nápisová deska z černé leštěné žuly s nápisem: HLEDEJ PRAVDU, SLYŠ PRAVDU, UČ SE PRAVDĚ, MILUJ PRAVDU, PRAV PRAVDU, DRŽ PRAVDU, BRAŇ PRAVDU AŽ DO SMRTI.

Fotogalerie

Kostelec nad Černými lesy - památník Jana Husa a Jana Žižky (2021)Kostelec nad Černými lesy - památník Jana Husa a Jana Žižky, plaketa Jana Žižky (2021)Kostelec nad Černými lesy - památník Jana Husa a Jana Žižky, plaketa Jana Husa (2021)Kostelec nad Černými lesy - památník Jana Husa a Jana Žižky (1946, SOkA Kolín)

Zdroj informací

Bohata J.: Černokostelecký průvodce aneb toulky naší přírodou a historií. Město Kostelec nad Černými lesy. 2010.

Mapa

Poloha

Památník stojí ve východním cípu náměstí Smiřických.

GPS: 49°59'40.921"N, 14°51'44.864"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK