Cesty a památky

Kolínsko » Kounice » Černý topol u Cihelny

Černý topol u Cihelny
**

Kounice, Příroda, Památné stromy

Památný strom Černý topol u Cihelny byl vysazený kolem roku 1860, vysoký je 30 metrů, obvod kmene činí 520 cm, koruna je vysoká 26 metrů a široká 25 metrů (měření v roce 2010). Zdravotní stav stromu je dobrý.

Důvodem ochrany stromu je jeho výjimečný vzrůst a dendrologická vzácnost.

Topol černý (Populus nigra L.) CR je listnatý opadavý strom z čeledi vrbovité, dorůstá obvykle výšky kolem 30 metrů a dožívá se až několika staletí. Pochází z velkých říčních údolí střední a jižní Evropy, dnes ale roste i v západní a střední Asii a severní Africe. Dospělý strom má širokou korunu a rozložité větve, kmen má tlustou špinavě šedou a hrubě popraskanou borku. Listy mají dlouhý řapík, jsou delší než širší, ve tvaru trojúhelníku až kosočtverce, jsou lysé, vroubkovaně pilovité, na povrchu tmavší. Topol černý je dvoudomý strom s dobou kvetení v dubnu, samičí jehnědy jsou až 10cm dlouhé, válcovité a purpurově červené, samičí jehnědy jsou štíhlejší, řidší a nazelenalé. Topol černý je vyhledávanou léčivou rostlinou, ve starověku se doporučoval obklad z topolových listů a octa při dně, plody s octem proti epilepsii. Topolová mast se používala od středověku jako ochlazující prostředek ke vtírání, který mírní bolesti. Propolis byl známý již ve středověku, Egypťané ho používali k balzamování, Řekové a Římané ho již považovali za léčivý prostředek. Na dlouhou dobu pak byl propolis opomíjen a až počátkem 19. století se začal používat na ošetření ran.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením Rady Středočeského krajského národního výboru v Praze ze dne 25. července 1978, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 103701.

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz.

Mapa

Poloha

Topol roste na pravém břehu Kounického potoka jižně od rybníka Cihelna.

GPS: 50°6'16.868"N, 14°50'9.232"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městysi ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK