Cesty a památky

Kolínsko » Kounice » Černý topol u Cihelny

Černý topol u Cihelny

Kounice, Příroda, Památné stromy

Topol černý (Populus nigra) vysazený kolem roku 1860, vysoký 30 metrů, s obvodem kmene 520 cm, korunou vysokou 26 metrů a širokou 25 metrů (měření v roce 2010). Zdravotní stav stromu je dobrý.

Důvodem ochrany stromu je výjimečný vzrůst stromu a jeho dendrologická vzácnost.

Topol černý (Populus nigra) je listnatý opadavý strom z čeledi vrbovité (Salicaceae). Pochází z velkých říčních údolí střední a jižní Evropy, dnes je rozšířen i v západní a střední Asii a severní Africe. Dorůstá výšky až kolem 30 metrů a dožívá se stáří až několika staletí. Topol černý kvete v březnu a dubnu, jeho květy jsou dvoudomé, samčí jehnědy dorůstají do délky kolem 5 cm, jsou tlusté, válcovité, nící, s purpurově červenými prašníky, samičí jehnědy bývají štíhlejší, zelenavé, se žlutými bliznami. Plodem topolu jsou tobolky, které jsou tlusté, zašpičatělé, zelenavě hnědé, lysé, zřetelně stopkaté. Semena jsou světle hnědá, se sněhobíle vlnatým svazečkem chloupků, které vítr ve velkém množství roznáší, takže v rozlehlých porostech topolů to v době zrání může vypadat, jako by napadl čerstvý sníh. Často je vysazován na hrázích rybníků a podél vodních toků, kde zpevňuje kypré břehy. Jedná se o rychle rostoucí dřevinu, která slouží jako zdroj obnovitelných zdrojů energie a fládrované dřevo sukovitých kmenů se užívá jako imitace drahých zámořských dřev. Topolová mast z pupenů a vazelíny se dříve užívala proti revmatickým obtížím, na hemeroidy, omrzliny a popáleniny od slunce.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením Rady Středočeského krajského národního výboru v Praze ze dne 25. července 1978, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 103701.

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz.

Mapa

Poloha

Topol roste na pravém břehu Kounického potoka jižně od rybníka Cihelna.

GPS: 50°6'16.868"N, 14°50'9.232"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městysi ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK