Cesty a památky

Kolínsko » Kounice » Černý topol u Kounic

Černý topol u Kounic

Kounice, Příroda, Památné stromy

Topol černý (Populus nigra) vysazený kolem roku 1820, vysoký 30 metrů, s obvodem kmene 510 cm, korunou vysokou 27 metrů a širokou 15 metrů (měření v roce 2010). Koruna je udržována průběžným ořezem usychajících větví, zdravotní stav stromu je velmi dobrý.

Důvodem ochrany stromu je výjimečný vzrůst stromu.

Topol černý (Populus nigra) je listnatý opadavý strom z čeledi vrbovité (Salicaceae). Pochází z velkých říčních údolí střední a jižní Evropy, dnes je rozšířen i v západní a střední Asii a severní Africe. Dorůstá výšky až kolem 30 metrů a dožívá se stáří až několika staletí. Topol černý kvete v březnu a dubnu, jeho květy jsou dvoudomé, samčí jehnědy dorůstají do délky kolem 5 cm, jsou tlusté, válcovité, nící, s purpurově červenými prašníky, samičí jehnědy bývají štíhlejší, zelenavé, se žlutými bliznami. Plodem topolu jsou tobolky, které jsou tlusté, zašpičatělé, zelenavě hnědé, lysé, zřetelně stopkaté. Semena jsou světle hnědá, se sněhobíle vlnatým svazečkem chloupků, které vítr ve velkém množství roznáší, takže v rozlehlých porostech topolů to v době zrání může vypadat, jako by napadl čerstvý sníh. Často je vysazován na hrázích rybníků a podél vodních toků, kde zpevňuje kypré břehy. Jedná se o rychle rostoucí dřevinu, která slouží jako zdroj obnovitelných zdrojů energie a fládrované dřevo sukovitých kmenů se užívá jako imitace drahých zámořských dřev. Topolová mast z pupenů a vazelíny se dříve užívala proti revmatickým obtížím, na hemeroidy, omrzliny a popáleniny od slunce.

Prohlášení za památku

Ochrana stromu byla vyhlášena Krajským národním výborem Středočeského kraje dne 25. července 1978, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 103752.

Fotogalerie

Kounice - památný strom Černý topol u Kounic (2008)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz.

Mapa

Poloha

Památný strom stojí v severozápadní části vsi na rozcestí silnic směr Vykán a Černíky.

GPS: 50°6'39.364"N, 14°51'2.145"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městysi ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK