Cesty a památky

Kolínsko » Kouřim » Dub ve Vrchách

Dub ve Vrchách

Kouřim, Příroda, Památné stromy

Dub letní (Quercus robur L.) zasazený kolem roku 1830, vysoký 28 metrů s obvodem kmene 376 cm (měření v roce 2009). Zdravotní stav stromu je velmi dobrý.

Důvodem ochrany je výjimečný vzrůst stromu a jeho celkový vzhled.

Dub letní (také křemelák) LC se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením rady Středočeského krajského národního výnoru na návrh Okresního národního výboru Kolín ze dne 25. ledna 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104067.

Fotogalerie

Bulánka - Dub ve Vrchách (2018)Bulánka - Dub ve Vrchách (2018)Bulánka - Dub ve Vrchách, detail kmenu (2018)Bulánka - Dub ve Vrchách, pohled do koruny (2018)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botanika - teorie a praxe

Mapa

Poloha

Dub roste v místní části Vrchy na zahradě domu čp. 285 v nadmořské výšce 376 metrů.

GPS: 49°59'30.427"N, 14°56'23.184"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK