Cesty a památky

Kolínsko » Kouřim » dům čp. 489 "Prokůpkův"

dům čp. 489 "Prokůpkův"
*

Kouřim, Městské domy, Město Kouřim

Rozlehlá budova z let 1929–30, postavená podle návrhu architektů Františka Tlapáka a Josefa Hönicha, v jejíž architektuře jsou kombinovány prvky konstruktivismu a pozdního kubismu. Sloužila původně jako kulturní dům nejsilnější politické strany meziválečného Kolínska – Republikánské strany českého venkova (Agrární strana). Název dům dostal podle významného agrárnického politika Adolfa Prokůpka z Kutlíř. V letech 1949-95 v budově sídlilo Střední zemědělské odborné učiliště. Poté přešla budova do majetku Středočeského kraje a byla pronajímána různým soukromým subjektům. Na podzim roku 2015 zastupitelstvo Středočeského kraje nabídlo Prokůpkův dům k užívání Regionálnímu muzeu v Kolíně a dne 15. února 2016 schválilo předání domu do jeho správy. Vedení kraje také přijalo koncepci na využití domu jako budoucího sídla pobočky Regionálního muzea v Kolíně – Muzea Kouřimska v Kouřimi a jím provozovaného Regionálního odborného pracoviště pro péči o tradiční lidovou kulturu, s tím, že objekt by částečně plnil také funkci provozního zázemí pro další pobočku muzea – Muzea lidových staveb v Kouřimi.

Slibný záměr se snažila v roce 2017 zhatit starostka města Zuzana Čiháková, která požádala Středočeský kraj o odebrání budovy muzeu a její předání do majetku města, což ji svým hlasováním schválilo městské zastupitelstvo dne 29. 8. 2018, přestože starostka nepředstavila žádnou konkrétní vizi toho, k jakému účelu by Prokůpkův dům město využívalo. Záměr města ale neschválilo zastupitelstvo Středočeského kraje a Prokůpkův dům zůstal v majetku Regionálního muzea v Kolíně. V letech 2019-20 byly opraveny střechy domu.
 
Prokůpkův dům se řadí k nejvýznamnějším architektonickým památkám druhé čtvrtiny 20. století na Kolínsku. 

Prohlášení za památku

Prokůpkův dům čp. 489 není památkově chráněný.

Fotogalerie

kouřim - Prokůpkův dům (2016)Kouřim - Prokůpkův dům od jihu (2016)Kouřim - Prokůpkův dům, vstupní průčelí (2016)Kouřim - Prokůpkův dům, štít (2016)Kouřim - Prokůpkův dům, výzdoba fasády (2016)Kouřim - Prokůpkův dům, detail fasády (2016)Kouřim - Prokůpkův dům, jižní fasáda (2018)Kouřim - Prokův dům (cca 1930, neznámý autor)

Mapa

Poloha

Prokůpkův dům čp. 489 stojí na západním okraji městského jádra.

GPS: 50°0'7.179"N, 14°58'25.942"E

Přístupnost

Nepřístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK