Cesty a památky

Kolínsko » Kouřim » Kouřimské jasany

Kouřimské jasany

Kouřim, Příroda, Památné stromy

Skupina dvou památných stromů Kouřimské jasany dosahují výšky 21 a 22 metrů, obvod jejich kmene činí 235 a 238 cm (měření v roce 1987) a zasazeny byly v roce 1921 u příležitosti odhalení památníku padlých. Zdravotní stav obou stromů je výborný, kvetou a plodí. Chybí označení památných stromů tabulkou.

Ochrana byla vyhlášena protože stromy vytvářejí významnou dominantu historického centra města a jsou součástí kulturní památky (památníku padlých).

Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior L.) LC se vyskytuje téměř v celé Evropě, kromě nejzazšího severu a severovýchodu. V dospělosti se jedná o světlomilnou dřevinu, roste na rozličných geologických podkladech, avšak podmínkou je jejich dostatečná živnost. Přirozený výskyt jasanu ztepilého bývá indikátorem nejlepších půd, dává přednost půdám obohaceným dusíkem, nesnáší zasolené půdy a neroste na zrašeliněných podkladech. Je citlivý na klimatické výkyvy, škodí mu silné mrazy, dobře snáší trvale vanoucí vítr a nehodí se do průmyslového prostředí. Strom dosahuje výšek 20 až 40 metrů a průměru kmene až 1,5 metru. Borka je dlouho hladká, šedá, později mělce podélně rozbrázděná, listy se na podzim bebarví a opadávají zelené. Jasan kvete v květnu a dosud nebylo objasněno, proč některé stromy neplodí a jiné jsou bohatě plodné. Dřevo je velmi kvalitní, pevné, pružné a houževnaté, využívá se k výrobě nábytku, v letectví a sportovních potřeb (v minulosti zejmína lyže zvané "jasánky"). Kůra jasanu poskytuje tříslo a jiné produkty používané v lidovém lékařství (náhražka chininu), také z listů a semen se extrahují cenné suroviny. Mladé větvičky se v minulosti používaly jako zimní krmivo pro dobytek, často byl vysazován u selských stavení jako ochrana před šířením požárů.

Prohlášení za památku

Za památné byly stromy vyhlášeny Okresním národním výborem Kolín s účinností od 1. července 1987 a v Ústředním seznamu ochrany přírody jsou evidovány pod kódem 104016.

Fotogalerie

Kouřim - Kouřimské jasany (2020)Kouřim - Kouřimské jasany od jihozápadu (2020)Kouřim - Kouřimské jasany s kašnou (2020)Kouřim - Kouřimské jasany, kmen pravého stromu (2020)Kouřim - Kouřimské jasany, kmen levého stromu (2020)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botany.cz

Mapa

Poloha

Jasany rostou na náměstí Míru u památníku padlých.

GPS: 50°0'13.683"N, 14°58'35.974"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK