Cesty a památky

Kolínsko » Kouřim » památník středu Evropy

památník středu Evropy

Kouřim, Pomníky, Ostatní památníky

Zhruba 1,5 kilometru od centra Kouřimi směrem na Svojšice protíná 50. rovnoběžka severní šířky 15. poledník východní délky a toto místo je astronomickým (nikoli zeměpisným či geografickým) středem Evropy, ke kterému se váže pravý sluneční čas, sloužící především k určení středoevropského časového pásma. V praxi je tedy tento bod významný tím, že středoevropský čas platí jen a pouze v tomto jediném bodu u Kouřimi, v ostatních částech republiky se liší podle vzdálenosti toho kterého místa od Kouřimi o desetiny vteřin až jednotky minut do plusu (směrem na východ = na nejvýchodnějším místě České republiky je oproti Kouřimi skutečně + 15 minut) i mínusu (směrem na západ = na nejzápadnějším místě České republiky je oproti Kouřimi skutečně – 12 minut).

Bod byl přesně zaměřen v den podzimní rovnodennosti 23. září 1995 a naposledy byl přeměřen a s konečnou platností Českou astronomickou společností potvrzen v roce 2000. Kromě určení přesného času se využívá i k provádění astronomických výpočtů jako je určení času východu a západu Slunce, Měsíce, a dalších nebeských těles nebo o přesné určení tzv. astronomického poledne.

Pomník na náměstí z roku 2010 je od kouřimského rodáka Jaroslava Pouly, kovové prvky vznikly v dílně zdejšího kováře Miroslava Svobody a kamenné části vytvořil Jaroslav Heřmánek z firmy Silnice Čáslav, lom Markovice.

Pomník tvoří drátěná zeměkoule sestavená z rovnoběžek a poledníků na dvou sloupcích, stojících nad mramorovou deskou s mapou ČR a vyznačenou Kouřimí, nad kterou se vznáší železné závaží zavěšené na ocelovém lanku. Bohužel na obvodovém nápisu je chybně uvedeno, že se jedná o geografický střed Evropy, což není pravda. Současně zde není uvedeno, že tento bod se nenalézá zde, ale na zcela jiném místě.

Jelikož změřený bod astronomického středu Evropy se nachází na soukromých pozemcích (polích) za městem, je označen pouze žlutou tyčí a není k němu vyznačen přístup. Probíhají jednání o odkup pozemků a zpřístupnění tohoto místa, kam by měl být v budoucnosti přenesen i tento památník z náměstí.

Fotogalerie

Kouřim - památník středu Evropy (18. 12. 2011)

Mapa

Poloha

Památník stojí na Mírovém náměstí v Kouřimi.

GPS: 50°0'11.437"N, 14°58'36.213"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK